'Dünya, değişikliklere gebe'

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Malezyalı siyasetçi Chandra Muzaffar, birkaç yıl içinde Arap ve İslam dünyasındaki siyasî görünümde önemli değişiklikler olabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran'da İngilizce olarak yayımlanan Tahran Times gazetesi, bugünkü sayısında Malezyalı siyasetçi ve insan hakları savunucusu Chandra Muzaffar'in makalesine yer verdi. Muzaffar, Lübnan ve Filistin'e saldıran İsrail'in İslam dünyasında büyük bir öfkeye neden olduğunu vurgularken, Müslümanların bu ülkeyi körü körüne destekleyen ABD'nin aleyhine döndüğünü ifade etti. Bunun sonucu olarak da Müslüman ülkelerin ABD'nin yakın müttefiki olarak görülen liderlerinin de Müslümanların düşmanı olarak görülmeye başlandığı yorumunu yapan Malezyalı siyasetçi şöyle konuştu:"ABD Başkanı George Bush ve onun yeni muhafazakar danışmanları ile derin bağlar geliştiren Müslüman kral ve başbakanların güçlerini arttırabileceğini düşünmek imkansız. Bu durum, önümüzdeki birkaç yılda Arap ve İslam dünyasındaki siyasî görünümde önemli değişikliklere neden olabilir."

Muzaffar, kısa vadede ise İsrail ve ABD hükümeti ile ABD dostu hükümetlerin çıkarlarının zarar göreceğini ifade etti. Washington'un engellemeye çalıştığı küresel terörün de ivme kazanacağını savunan Muzaffar, İsrail'i kastederek "Bir haydut devletten dolayı dünya her zamankinden daha tehlikeli bir hale geliyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious