Dünya 1 Mayıs'ı kutluyor

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

1 Mayıs, dünya genelinde düzenlenen mitinglerle kutlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öğretmenler Sendikası lideri Rong Chhun, Kamboçya Bağımsız Sendikaları lideri Mony'nin, binlerce göstericinin başkente giriş şartlarını polisle görüştüğü sırada kısa bir süre gözaltına alındığını, Mony'nin serbest bırakıldıktan sonra, yine bir sendikacı olan kardeşinin iki yıl önce öldürüldüğü yerde göstericilerin arasına katıldığını belirtti.
Bu arada, başkent Phnom Penh merkezindeki gösteri yasağına rağmen yüz kadar işçinin buraya girerek gösteri düzenlediği belirtildi.Başkentte, özellikle parlamento ve başbakanlık büroları etrafında güvenlik önlemlerinin arttırıldığı bildirildi.

Endonezya'da başkent Cakarta'da düzenlenen 1 Mayıs gösterilerine on binlerce kişi katıldı. Gösterilerin düzenleyicilerinden Arif Poyuono, siyasi liderler ve işverenlerden taleplerinin, işçilerin sağlık sigortasının yaptırılması, daha fazla ücret ve yol parası verilmesi olduğunu söyledi.

Cakarta Emniyet Müdürü Tümgeneral Firman Gani, gösterilere 50 bin kadar göstericinin katılmasını beklediklerini belirtti. Tekstil, elektronik, ulaşım, metal ve temizlik sektörlerinden işçilerin kent meydanına otobüs ve kamyonlarla geldikleri, öğle saatlerine kadar gösterilerde herhangi bir olay meydana gelmediği bildirildi.
Sendikalar, başkent dışında Sumarta, Kalimantan ve Sulawesi adalarındaki ana kentlerde de gösterilere onbinlerce kişinin katılmasının beklendiğini duyurdular.

Filipinler'in başkenti Manila'da da binlerce kişi İşçi Bayramı için sokaklara çıktı. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan 1 Mayıs gösterilerine polise göre 8 bin kişi katıldı. Bölgedeki bir Reuters kameremanı ise göstericilerin sayısının 10 bini bulduğunu tahminini dile getirdi. Başkentin merkezine doğru yürüyüşe geçen göstericileri 5 bin polisin izlediği belirtiliyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious