Dünya alarm veriyor

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Fransa'da düzenlenen 'iklim değişikliği' panelinde buluşan bilim adamları, 'dünyayı bir felaketin beklediğini' açıkladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen İklim Değişikliği konulu panelde bir araya gelen bilim adamları ve bürokratlar, şu anda dünyada neler olduğuna ilişkin iç karartan görüş belirtip, gelecek için korkunç tahminde bulundular. Uyarı niteliğinde yayınlanan 21 sayfalık raporda, 'küresel ısınmanın büyük oranda insan eliyle yapıldığı' kaydedildi.

SORUNLAR ÇOK BÜYÜK
Raporda, 'Hava ve okyanus sıcaklıklarının artması, kar ve buzların erimesi ve deniz yüzeyinin yükselmesiyle elde edilen gözlemlerden, küresel ısınmanın var olduğundan tereddüt edilmediği' ifade edildi. Bugünkü sorunlar, şöyle sıralandı: 'Daha az soğuk günler, daha sıcak geceler, öldüren sıcak hava dalgaları, seller ve yoğun yağışlar, yıkıcı kuraklıklar ve kasırga ile tropikal fırtına gücünde artış.
Panele katılan Amerikalı bilim adamı Susan Solomon, 'Sera gazlarındaki artışın, insan faaliyetlerinin egemenliği altında olduğundan hiç şüphe yok' dedi.

YAŞAMAK ZORUNAYIZ
Colorado'daki Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezinden iklim analizi yöneticisi Kevin Trenberth ise 'Bu durduramayacağınız bir şey. Bununla yaşamak zorunda kalacağız. Farklı bir gezegen yaratıyoruz' dedi.

LİDERLERE MESAJ
Trenberth, bilim adamlarının 1990 ve 2001 yıllarında yaptıkları uyarılara, dünyanın şimdi daha fazla önem verdiğini kaydetti. Dünya liderlerinin mesajı yanlış alıp yenilgiyi kabullenmelerinden de endişe eden bilim adamları, liderlere sera gazlarını azaltmaları çağrısında bulundu.

Sera gazında Türkiye birinci
Türkiye atmosoferi kirletmek konusunda arayı büyük bir hızla kapatıyor. Zira rapora göre; Türkiye 1990-2004 yılları arasında yüzde 72,6'lık bir artış kaydetti ve karbondioksit gazı salınımında dünyada en hızlı artış kaydeden ülke durumuna geldi.

GELİŞMİŞ ÜLKELER
Dünyanın en gelişmiş 8 ülkesi zehirli gaz salınımında her zaman olduğu gibi başı çekiyor. En çok salınım yapan ülkeler ABD, Kanada ve Japonya. G8'leri; İspanya, Ukrayna ve Polonya izliyor. Şimdilik bu grubun arkasında yer alıyor.

Bilim adamlarına rüşvet teklif edildi
İngiliz The Guardian gazetesi, Bush yönetimi ile yakın bağları olan American Enterprise Institute adlı kuruluşun, bazı bilim adamlarına BM'nin iklim raporunun bulgularına gölge düşürecek yazılar yazması için para teklif ettiğini yazdı. Gazete, bu kuruluşun finansmanını tanınmış petrol şirketlerinden Exxon-Mobil'in yaptığına da dikkat çekti.
Guardian'ın haberine göre, İngiliz ve ABD'li bazı bilim adamları ve ekonomistlere 10 bin dolar karşılığında raporun bugularında eksikler olduğunu ve küresel ısınmanın insan faaliyetleri dışında başka nedenlerden kaynaklandığını gösteren yazılar yazması teklif edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious