Dünya Bankası Afrika ülkelerini uyardı

Dünya Bankası Afrika ülkelerini uyardı.17223
  • Giriş : 11.04.2008 / 20:32:00
  • Güncelleme : 11.04.2008 / 21:39:11

Dünya Bankası yayımladığı yeni bir raporda, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri yönetimlerine gelecekte ciddi bir su sıkıntısı yaşamamak için yatırım yapma çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rapordaki tahminlere göre şimdiden su sıkıntısı yaşayan bu bölgelerde 2050 yılında kişi başına düşen su miktarı yarı yarıya azalacak.

Dünya Bankası, su miktarındaki azalmanın sorumlusu olarak küresel ısınmayı ve nüfus artışını gösteriyor.

Raporda bölge ülkelerinin su israfını önlemek için daha etkin su dağıtım şebekeleri kurması ve özellikle tarımda kullanılan su miktarının azaltılması gerektiği belirtiliyor.

Bunun için de bu ülkelerdeki suyun yüzde 85'ini sulamaya harcayan çiftçilere daha az su isteyen ve daha çok kazanç sağlayan ürünlere geçilmesi tavsiyesinde bulunuluyor.

Rapordaki rakamlara göre su miktarı ve kalitesindeki azalma şimdiden bu ülkelerin ekonomilerini vurmaya başladı.

Örgüte göre bu yüzden Fas, Cezayir ve Mısır'ın gayri safi milli hasılasında yüzde 1, İran'ınkinde de yaklaşık yüzde 3'lük azalma görüldü.

Dünya Bankası yetkilileri, mevcut su kaynaklarının etkin kullanımı konusunda en iyi performans gösteren ülkelerin Tunus ve Ürdün olduğunu açıkladı.

Bölgedeki BBC muhabiri James Copnall'a göre, bu ülkeler için söz konusu tavsiyeleri uygulamak göründüğünden zor.

Ancak Dünya Bankası yetkilileri, bu ülkelerin gelecekte ciddi sorunlarla karşılaşmamak için artık bu reçeteyi uygulamak zorunda olduğunu söylüyor.

BBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious