Dünya Bankası elektrikte sıkıntı yaşanacağı sinyalini verdi

  • Giriş : 13.08.2007 / 19:40:00

Seçim öncesi elektrik kesintilerini önlemek için santral rehabilitasyonlarını askıya alması eleştiri konusu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünya Bankası'nın (DB) hazırladığı 'Enerjide Türkiye' konulu raporda, bakanlığın seçim öncesi elektrik kesintilerini önlemek için santral rehabilitasyonlarını askıya alması eleştiri konusu oldu. Dünya Bankası, "Santralların kullanım kapasitesi düşük, bir an önce bakıma alın ve özelleştirin" dedi. Banka, özel sektörün elektriği kamudan düşük fiyata aldığını, ürettiği elektriği ise yüksek tarifeden satarak kâr ettiğini belirtti.

Kuraklık, üretimi düşürdü
Dünya Bankası uzmanlarınının hazırladığı enerji raporu Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Hazine Müsteşarlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na gönderildi. Raporda kuraklığın enerji üretimine etkisinden, elektrik fiyatlarındaki aksaklıklara ve santralların durumuna kadar pek çok konuya değinildi.

Yılın ilk yarısında kuraklık nedeniyle birçok hidroelektrik santralın (HES) hedeflenenin gerisinde üretim yaptığına işaret edilen raporda, Türkiye Elektrik Üretim A.Ş.'nin (EÜAŞ) bünyesindeki termik santralların "kullanıma hazır olma oranının" düşük kaldığı ifade edildi. Bir başka deyişle DB, termik santralların, kapasitesini tam kullanarak üretim yapmaya hazır durumda olmadığı uyarısında bulundu. Raporda, Enerji Bakanlığı'nın EÜAŞ'a "suları titiz kullanın" uyarısında bulunduğu da belirtilirken, şu önerilere yer verildi:

Gaz kesintisine önlem
"Termik santralların rehabilitasyonu son derece önceliklidir. Çünkü rehabilitasyonla elde edilecek elektrikten daha ucuz bir başka kaynak yok. Özellikle kış dönemlerinde gaz yetersizliği nedeniyle çalışamayan doğalgaz santrallarını çift yakıtlı hale getirin. Santralların özelleştirilmelerine öncelik verin.

Üretim tesislerinin özelleştirilmesi, mali açıdan güçlü ve güvenilir dağıtım şirketleriyle sağlanabilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious