Dünya Bankası'ndan kredi artırımı

  • Giriş : 26.10.2008 / 14:30:00
  • Güncelleme : 26.10.2008 / 18:14:21

Dünya Bankası, yoksul ülkelere yönelen özel fonların azalmasını telafi etmek için bu ülkelere verdiği kredi miktarını iki katına çıkaracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DÜNYA BANKASI, YOKSUL ÜLKELERE VERDİĞİ KREDİLERİ İKİ KATINA ÇIKARACAK

Japonya'da yayımlanan Nikkei Gazetesine göre, Dünya Bankası, yoksul ülkelere yönelen özel fonların azalmasını telafi etmek için bu ülkelere verdiği kredi miktarını iki katına çıkaracak.

Gazetenin haberine göre, Dünya Bankası, yoksul ülkelerin küresel kredi kriziyle baş etmesine yardımcı olmak için 2007 yılında 13,5 milyar dolar olarak verdiği uzun vadeli kredileri iki katına çıkarmayı planlıyor.

Banka söz konusu kredileri, Asya ve Afrika'daki Gana, Bangladeş ve Kamboçya gibi 10 yoksul ülkeye vermeyi hedefliyor.

JAPONYA EKONOMİ BAKANI YOSANO: HÜKÜMET YARDIM PLANINDAKİ MİKTARI ARTIRMALI

Japonya Ekonomi Bakanı Kaoru Yosano, hükümetin bankalar için hazırladığı yardım planında öngördüğü 2 trilyon yenlik yardımı 10 trilyon yene (106 milyar dolar) çıkarması gerektiğini söyledi.

Yosano, televizyonda yaptığı açıklamada, ''Şu anda 2 trilyon yen kullanabiliriz fakat bu muhtemelen yetersiz... Kullanırız ya da kullanmayız, masada en az 10 trilyon yenimiz olmalı'' dedi.

Japonya geçen hafta küresel finansal krizle mücadele için bankalardaki kamu fonlarına 2 trilyon yen enjekte edeceğini açıklamıştı.

Japon bankaları küresel krizden görece olarak daha az zarar görmüş olsa da son birkaç haftada hisselerde yaşanan kayıplar bilançoları tehdit eder hale geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*