Dünya barışı 1 ay Türkiye'ye emanet

Dünya barışı 1 ay Türkiye'ye emanet.23919
  • Giriş : 01.06.2009 / 23:22:00

Türkiye, 1 Ocak 2009’da iki yıllığına geçici üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) başkanlığını bugünden itibaren üstleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu tarihi görev nedeniyle dün ABD'ye giderken, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Baki İlkin, görevi bugün dönem başkanı Rusya Daimi Temsilcisi'nden devralacak.

Kuzey Kore'nin atom bombası deneyi nedeniyle dünya barışının tehlikeye girdiği bir dönemde Türkiye'nin bu önemli görevi bir ay sürecek. Türkiye'nin BMGK dönem başkanlığı boyunca uğraş vereceği belli başlı konular şunlar olacak:

KUZEY KORE: Kuzey Kore'nin tüm dünyayı endişeye sevk eden nükleer test denemesi ve kendisine tepki gösteren ülkelere "Gerekirse savaşırız" tehdidinde bulunması, BMGK'nın öncelikli görevleri arasında yer alacak. Davutoğlu, Kuzey Kore yönetimini, dünyayı yeni bir küresel krize sürükleyen "provokatörce" davranmakla suçlamıştı. Kuzey Kore konusunda beş daimi üyenin desteğini alan Türkiye, Rusya'nın ortaya koyduğu yeni uzlaşma önerisiyle ilgili diğer üyelerle temas halinde olacak. Türkiye dönem başkanlığı boyunca "Kuzey Kore'ye Yaptırımlar Komitesi Başkanlığı" görevini de devam ettirecek.

SRİ LANKA: Sri Lanka'nın ayrılıkçı Tamil terörüne karşı elde ettiği askeri başarı sonrası bu ülkede beklenen olası gelişmeler bir diğer önemli gündem maddesi olarak Türkiye'yi uğraştıracak. Kaynaklar "Sri Lanka her ne kadar Tamil terörünü sona erdirdiğini açıklasa da, ülkenin kuzeyindeki 'insani sorunların' devam ettiğini, bu nedenle önümüzdeki dönemde sorunun yeniden baş göstereceği endişesinin taşındığını" ifade ettiler.

ORTADOĞU, IRAK VE İRAN: Kronik sorun haline gelmiş olan İsrail-Filistin anlaşmazlığı, Suriye-İsrail görüşmelerinin yeniden başlatılması, Lübnan sorunu da BMGK'nın önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Irak ve İran'da kapsamlı şekilde BMGK'da ele alınacak.

KAFKASYA: Geçen yıl Rusya ile Gürcistan arasında patlak veren savaş ve Kafkasya'daki genel sıkıntı, Türkiye-Ermenistan ve Azerbaycan-Ermenistan arasında birbirine paralel yürütülen görüşmeler, Türkiye'nin dönem başkanlığı sırasında ele alınacak konular arasında yer alıyor.

KIBRIS: Kıbrıs, Balkanlar ve dünyanın değişik bölgelerindeki sorunlar da BMGK toplantılarında gündeme gelebilecek.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*