Dünya basını ayağa kalktı

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

İsrail’in katliamlarını, destekçisi ABD dışında kimse kabul edemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail’in Lübnan’da yaptığı katliamlar dünya basınını da ayağa kaldırdı.

İngiliz gazetesi Independent, sınırın hem Lübnan, hem de İsrail tarafında yaşanan acıları aktardı. Independent’ın ilk sayfasında, “masumlara acıyın” ifadeleri yer alıyor.

Gazetenin Beyrut’taki muhabiri Robert Fisk ise yazısında İsrail saldırıları nedeniyle “savaş suçu” ifadesinin ne zaman kullanılacağını sorarak, “İğrenç bir ifade olan ‘savaşın istenmeyen sivil kayıpları’ sözünü reddetmemiz ve insanlığa karşı savaş suçlarının soruşturulmasını konuşmaya başlamamız için daha kaç çocuğun İsrail saldırılarının enkazı altında kalması gerekiyor?” diye yazdı.

Guardian’da Tarık Ali ise, Lübnan’a yönelik saldırıları ABD ve ısrail’in Ortadoğu’daki stratejileri açısından irdeledi. İsrail’in dünyayı umursamayan tavrına her zaman Washington tarafından yeşil ışık yakıldığını vurgulayan Tarık Ali, ABD ve İsrail’in, Lübnan’ı Ürdün benzeri himayelerindeki bir ülke haline getirerek Suriye’yi tecrit etme ve rejimi devirmeyi amaçladıklarını belirtti.


Sinyora’nın isyanıLübnan Başbakanı Fuad Sinyora, İsrail’in bombardımanlarıyla “ülkesini cehenneme sürüklediğini” söyledi. Le Figaro gazetesinin sorularını yanıtlayan Sinyora, “İsrail’in saldırılarının ülkesinde önemli altyapı tahribatına ve insan kaybına yol açtığını” belirterek, “Bu saldırılar pratik olarak Hizbullah’a hiçbir zarar vermiyor” dedi. Derhal toplu ateşkese gidilmesi çağrısını yineleyen Sinyora, Güney Lübnan halkına sağlık ve gıda malzemelerinin ulaştırılabilmesi için acilen “insani koridor oluşturulmasını” talep etti.Sinyora, “İsrail sürekli terörden mağdur olduğunu söylüyor, ancak son bir haftadır kendisi devlet terörü uyguluyor” dedi. “Lübnan’a uluslararası güç konuşlandırılmasına” ilişkin bir soru üzerine Sinyora, “İsrail ve Lübnan arasında tampon bölge oluşturacak uluslararası bir gücün, krizin uzun süreli olarak çözümüne katkıda bulunmayacağını” belirtti.Sinyora, sorunun çözümü için her şeyden önce ateşkes sağlanması gerektiğini söyledi.İK֒den BM’ye çağrıİslam Konferansı Örgütü (İKÖ), BM Güvenlik Konseyine, İsrail’in Lübnan’a uyguladığı kuşatmanın kaldırılması ve bölgede kapsamlı ateşkesin yürürlüğe konulması yönünde derhal bir karar alması çağrısında bulundu.BM Genel Kurulu’nda temsil edilen İKÖ Grubu, New York’ta büyükelçiler düzeyinde toplanarak, bölgede giderek artan gerilimi ele aldı.Toplantının ardından yazılı açıklama yayımlayan İKÖ, “İsrail’in saldırıları karşısında Lübnan halkıyla dayanışmasını” ifade etti. Açıklamada, “Lübnan halkının, malmülklerin ve sivil altyapının hedef alınmasına ve düşmanlıklara son verilmesi” çağrısında bulunuldu.BM Güvenlik Konseyi’nin Lübnan’daki tehlikeli ve giderek kötüleşen, tüm Orta Doğu’da barış ve güvenliği tehdit eden vaziyeti ele alış biçiminden derin endişe duyduğunu bildiren İKÖ, bu çerçevede BM Güvenlik Konseyine iki çağrıda bulundu. Bu çağrıların ilkinde, BM Güvenlik Konseyinden, kapsamlı ateşkesin tesis edilmesi ve Lübnan üzerindeki İsrail kuşatmasının kaldırılmasını yönünde derhal bir karar almasını isteyen Genel Sekreterliği’nin Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun yaptığı İKÖ, diğer çağrısında da Güvenlik Konseyi’nden, devletlerin haklarının korunması ve egemenlikleri, bağımsızlıkları ve toprak bütünlüklerine saygı gösterilmesini öngören BM tüzüğü çerçevesindeki görevlerini yerine getirmesini talep etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious