Dünya basını: Türkiye K. Irak'a bir adım daha yaklaştı

Dünya basını: Türkiye K. Irak'a bir adım daha yaklaştı.5212
  • Giriş : 10.10.2007 / 10:04:00
  • Güncelleme : 10.10.2007 / 09:08:13

Türkiye'de hükümetten gelen Irak'a sınırötesi operasyon işaretleri, dünya basınında yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiliz yayın kurumu BBC, "Türkiye, sınır ötesi operasyon ile tehdit ediyor" başlıklı haberinde Başbakan Erdoğan’ın olası bir sınır ötesi operasyonu için izin verdiğini belirtti.
Amerika’nın Sesi (VOA) ise, Doğu ve Güneydoğu’dan üst üste gelen terör saldırıları üzerine Ankara’da alarma geçen devletin üst organları Kuzey Irak’a sınır ötesi operasyon da dahil PKK’ya karşı her türlü önlemin alınması için son hazırlıklarını yaptığını belirtti.
Financial Times gazetesi "Türkiye dün askerlerini Kuzey Irak'a göndermeye bir adım daha yaklaştı" diye yazdı.
Gazete dün Ankara'da yapılan çeşitli açıklamaları ve kamuoyundaki havayı aktardıktan sonra, şöyle devam ediyor:
"Türkiye son aylarda Irak sınırına 100 bin kadar asker yığdı. Özel timlerin de sınırı geçerek PKK'ya nokta operasyonları yaptığı belirtiliyor. Ancak kapsamlı bir müdahale, meclisin onayını gerektiriyor ve hükümetin böyle bir izin istemeye hazır olduğunu gösteren hiçbir işaret yok."

Guardian: Türk hükümeti yeşil ışık yaktı

Guardian ise hükümetin açıklamasını, orduya verilen bir ödün olarak görüyor.
Gazetenin Avrupa editörü Ian Traynor'ın imzasını taşıyan haber şu sözlerle başlıyor:
"Türk hükümeti dün ordunun komuta kademesindeki muhaliflerine teslim olarak, ayrılıkçı Kürtlerekarşı Kuzey Irak'a baskınlar düzenlenmesine yeşil ışık yaktı".
Haberin devamında orduyla hükümet arasında Nisan ayından beri yaşanan gerginliklere geniş yer veren Guardian, şu yorumu yapıyor:
"Erdoğan generallerden daha hızlı hareket ederek sürekli bir adım ilerde gittiği için, ordudaki şahinlerin ve Kürtler arasındaki militan çevrelerin şiddeti tırmandırarak hükümeti zor durumda bırakacağı öne sürülüyordu." Gazete ayrıca Kuzey Irak'taki Erbil kentinin valisi Nevzad Hadi'nin uyarılarını da aktarmış.
Hadi "Eğer Türk askerleri Irak'ın Kürdistan topraklarına girmeye karar verirse bu karar yanlış olur; ağır ve maddi kayıplar verirler" diye konuşmuş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious