Dünya basınında Ecevit

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

DSP onursal başkanı, eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in aylar süren yaşam savaşında yenik düşmesi, dünyanın önde gelen basın kuruluşları arasında da geniş yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

FT: TÜRK SİYASETİNDE PİGMELERİN İÇİNDE BİR DEVDİ

Dünyanın önde gelen finans gazetelerinden Financial Times, 81 yaşında yaşamın yitiren Bülent Ecevit’in, “Yirminci yüzyılın sonlarındaki Türk siyasetinde, pigmelerin arasındaki az sayıda devden biri” olarak anılacağı değerlendirmesinde bulundu.

GUARDIAN: ESKİ TÜRK LİDER YAŞAMINI YİTİRDİ

İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye’de beş kez Başbakanlık yapan Bülent Ecevit’in 81 yaşında yaşamını yitirdiğini duyurdu. Haberde Ecevit’in Türkiye dışında en çok Kıbrıs harekatı ile bilindiği ifade edildi.

BBC: HEM SOSYAL DEMOKRAT HEM MİLLİYETÇİYDİ

İngiliz Yayın Birliği BBC, Bülent Ecevit’in hem sosyal demokrat görüşlere sahip hem de milliyetçi bir lider olduğu belirtilerek, Ecevit’in 1974 yılında ‘Kıbrıslı Türk azınlığı korumak” için Kıbrıs harekatı emri verdiğini duyurdu. Haberde Türkiye’nin Batı ile yakınlaşması ve AB adaylığında Ecevit’in büyük rolü olduğu vurulandı.

LE MONDE: KARİZMATİK ŞEF

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde ise, 1970 yıllarındaki “karizmatik şef” olarak nitelendirdi Ecevit’in mütevazı görüntüsünün otoriter ve sık sık hoşgörüsüz bir karakteri gizlediğini belirtirken Ecevit’in prestijinin 2000-2001 yılındaki ekonomik krizden ciddi etkilendiğini yazdı.

WASHINGTON POST: KIBRIS FATİHİ DİYE ANILIRDI

Washington Post gazetesi, Bülent Ecevit’in, Türkiye’deki en önemli siyasilerden biri olduğunu ve yarım asırlık kariyeri boyunca ekonomideki sorunlar ile bölgesel ve yerel problemlerle boğuştuğunu yazdı. Haberde Ecevit’in 1974 Barış Harekatı nedeniyle “Kıbrıs Fatihi” olarak anıldığı ifade edildi.

VOA: SİYASETİN BAŞ AKTÖRÜYDÜ

Amerikanın Sesi Radyosu, Ecevit’in Türk siyasi hayatında bir baş aktör olduğunu belirterek yaklaşık altı aylık bir komanın ardından yaşamını yitirdiğini belirtti. Haberde Ecevit’in siyasi kimliğinin yanı sıra aynı zamanda bir şair olduğu da hatırlatıldı.

NYT: TÜRKİYE’Yİ DÜNYANIN EN LAİK MÜSLÜMAN ÜLKESİ YAPTI

New York Times gazetesi, Eski Başbakan Ecevit’in kökten dinciliğe karşı olduğunu ve Türkiye’nin, dünyanın en laik Müslüman ülkesi olmasına büyük katkıda bulunduğunu belirtti.

GULF NEWS: DÜRÜSTLÜĞÜ İLE ÇOK SAYGI GÖRÜYORDU

Körfez bölgesinin gazetelerinden Gulf News de, “siyasi kariyerinin yarım asra uzanan solcu milliyetçi” sıfatını kullandığı Ecevit için “Yolsuzlukların salgın gibi olduğu bir siyasi kültürde dürüşlüğünün çok saygı gördüğü” yorumunu yaptı.

EL CEZİRE: KIBRIS’A ASKER GÖNDERDİ AB ADAYLIĞI KAZANDI

Arap haber kanalı El Cezire, Ecevit’in hayatını anlattığı haberde, Bülent Ecevit’in 1974 yılında Kıbrıs’a asker gönderdiği, 1999 yılında da Türkiye’ye AB adaylığı kazandırdığını duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious