Dünya basınından flaş haber

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

New York Times: "Hem solcu hem de milliyetçiydi. Hayat tarzının basitliğiyle Türk politikacıları arasında müstesna birisiydi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hiçbir zaman siyasi ya da ekonomik yozlaşma ve yolsuzlukla suçlanmadı. Marksist olmayan solun parlayan yıldızı olduğu zamanda sanat eleştirmenliği, köşe yazarlığı ve gazetecilik de yaparak çok yönlülüğünü gösterdi. Şiir de yazdı."

Washington Post: "Soğuk savaş döneminde ABD'nin stratejik bir müttefiği olarak önemli rol oynadı. Çok yönlü bir karakter olan Ecevit, zarif bir beyefendi ve liberal (özgürlükçü) birisi olarak görüldü. "Kıbrıs fatihi" olarak anıldı."

Financial Times: "Solcu bir geçmişi olmasına rağmen 2000'de belki de ülkenin en liberal (özgürlükçü) ve pazar ekonomisini destekleyen reformlarına imza attı. Türkiye'nin 1999'da AB adayı olmasını sağladı. Cumhurbaşkanı seçtiği Sezer'in, "yolsuzlukla yeterince mücadele etmiyorsunuz" suçlamasına maruz kaldı."

Guardian: "Beş kez başbakanlık yapan Ecevit, Türk siyasetinin yaklaşık yarım asır siyasi bir gücüydü. Kıbrıs'ın işgali emrini veren Ecevit, ülkesinin AB üyeliğine öncülük etmişti."

El Mundo: "Karizmatik, üniversite eğitimi almamasına rağmen beş kez başbakanlık yapmış ve halk arasında onuruyla ünlenen biriydi."

El Pais: "Siyasi hayatı boyunca ''solcu ve milliyetçi'' bir çizgi izledi. Onurlu bir kariyere sahip olmasından ve 1974'te Kıbrıs harekatı emrini vermesinden dolayı Türkiye'de çok popüler biriydi. Ayrıca, 1999 yılında Türkiye'nin AB'ye tam üyelik adaylığının garantilenmesini sağladı."

Yunan medyası: Ecevit'in hayatını bol fotoğraflarla veren Yunan gazeteleri, '1974 Barış Harekatı emrini veren kişi' olarak öne çıkardı. Makedonya'daki Türk medyası da Ecevit'in ölüm haberini, ''Türk dünyasının başı sağ olsun'' anonsuyla duyurdu.

Çin ve Arap basını: Çin'in resmî haber ajansı Şinhua'nın geçtiği ölüm haberi ülkedeki birçok gazetenin internet sayfasında yer aldı. Körfez bölgesinin gazetelerinden Gulf News, "siyasi kariyerinin yarım asra uzanan solcu milliyetçi sıfatını kullandığı Ecevit için "Yolsuzlukların salgın gibi olduğu bir siyasi kültürde dürüstlüğünün çok saygı gördüğü" yorumunu yaptı. Arap haber kanalı El Cezire de Ecevit'in 1974 yılında Kıbrıs'a asker gönderdiğini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious