Dünya basınından tepkiler

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Batı basını, Hrant Dink'in öldürülmesini Türkiye'nin AB hedefine yönelik bir saldırı olarak yorumladı ve şu görüş ortaya çıktı: Suikast, Türkiye'nin AB sürecine ciddi şekilde zarar verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD basını:

New York Times, Dink'in soykırım konusundaki yorumlarıyla Türkiye'de büyük tepki çektiğini, ancak "Ermeni soykırımının kabulünün Türkiye'nin AB üyeliği için bir şart olmaması gerektiği" sözleri nedeniyle de bazı Ermenileri kızdırdığını yazdı. Haberde, cinayetin Türkiye'deki faili meçhuller listesine girmesinden korkulduğu kaydedildi.

Los Angeles Times, cinayeti "Ermeni soykırımının tanınması konusunda yetkililerle çatışmaya giren Dink, kalabalık bir sokakta vuruldu" diye duyurdu. Haberde, çok sayıda insanın Taksim meydanında toplanarak saldırıyı protesto ettiği ifade edildi.
International Herald Tribune'ün haberinde Dink'in Türkiye'deki milliyetçiler tarafından sıklıkla eleştirildiği kaydedildi.

İngiliz basını:

The Independent'taki makalesine, "Dink, Ermeni soykırımının 1 milyon 500 bin birinci kurbanı oldu" diye başlayan köşe yazarı Robert Fisk, Dink'in "20. yüzyılın ilk soykırımı konusunda iki ulus arasında ortak bir anlayış oluşturabilecek bir diyalog arayışı içinde olduğunu" belirtti. Fisk, Türkiye'nin AB umutlarının zarar görebileceğini savundu.

Times, Dink'in 301'inci maddeden yargılanan en yüksek profilli kişi olduğunu belirterek, "saldırının mayıstaki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde tansiyonu tutuşturmaya yeterli olduğunu" yazdı.
The Guardian, Türkiye'deki milliyetçi kesimin "Dink'ten nefret ettiğini" belirterek, Dink'in tehditler aldığını ancak koruma altına alınmadığını yazdı.

The Daily Telegraph, cinayeti "Türkiye'nin AB üyeliği umutlarına vurulan yeni bir darbe" diye değerlendirdi.

Fransız basını:

Le Figaro, haberinde "Dink'in ılımlı bir kişiliği vardı. İstanbul'un göbeğinde işlenen bu cinayet, oynadığı bu köprü rolünü havaya uçurmayı hedefliyordu" dedi.

Le Monde, "Bütün Türkiye bu cinayetle şoka girdi" başlıklı haberinde, "Kimse siyasi bir cinayet olduğundan kuşku duymuyor" dedi.
Liberation, cinayeti "İstanbul Ermenilerinin sesi katledildi" başlığıyla duyurup, "Ruh halinin ürkek bir güvercinin ruh hali olduğu sözleri, cinayetle trajik bir kehanete dönüştü" yorumunu yaptı.

İspanyol basını:

İspanyol El Pais, "Dink'in ölümü, Ankara'nın AB'ye yakınlaşmasını sabote etti" yorumunda bulundu. La Razon, "Ermeni olayının en büyük savunucusu öldürüldü" başlıklı haberinde, Türkiye'nin Ermeni iddialarını kabul etmesi gerektiğini öne sürdü.

Belçika basını:

Le Soir, "Ermenistan'ın sesi vuruldu" başlıklı haberinde, Dink'in tehdit edilmesine karşın Türkiye'yi terk etmediğine ve "Hepimiz Hrant Dink'iz, hepimiz Ermeniyiz" sloganına yer verdi.

La Libre Belgique, suikastı "Hrant Dink'in ölümünün ardından Türkiye ve Avrupa'da şok" başlığıyla duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious