Dünya basınından uyarı

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Guardian ve Financial Times gazeteleri, İsrail’in bombaladığı Jiyyeh santralindeki sızıntının Türkiye’ye kadar ulaşabileceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiliz Guardian gazetesi, İsrail’in Jiyyeh santralindeki yakıt tanklarını vurması nedeniyle Akdeniz’e sızan ham petrolün yarattığı kirliliğin arttığını belirtti. Şu ana kakar 35 tona yakın petrolün denize sızdığının tahmin edildiği belirtilen haberde, bunun Doğu Akdeniz’de görülen en büyük kirlilik olaylarından biri olduğu kaydedildi.

Lübnan’daki turizm merkezlerinin bulunduğu sahillerin kalın bir petrol tabakasıyla kaplandığını aktaran Guardian, Akdeniz’de balıkların yumurtalarını bıraktığı bölgelerin de kirlendiğini belirtti.

80 KİLOMETRELİK KİRLİLİK

Haberde kirliliğin 80 kilometrelik bir sahil şeridini etkilediği ve önlem alınmazsa Kıbrıs ve Türkiye sahillerine kadar ulaşabileceği uyarısında bulunuldu.

Haberde ayrıca Lübnan ve Suriye hükümetlerinin Ürdün, Kuveyt ve diğer ülkelerden temizlik için yardım talebinde bulunduğu belirtildi.

Financial Times gazetesi de Birleşmiş Milletler Çevre Programı Koordinatörü Achim Steiner’in, bombalamanın üzerinden üç hafta geçmesine rağmen sızıntının şimdiden geniş bir sahil bölgesini etkilediği yönündeki sözlerini anımsattı.

1989 yılında Exxon Waldez felaketinde denize 37 bin ton petrol sızdığını hatırlatan gazete, Guardian gazetesinin aksine Lübnan’da sızan petrolün 15 bin ton olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.

ZARAR 200 MİLYON DOLAR

Haberde, Suriye’ye ulaşan kirliliğin önünün alınmaması halinde Türkiye, Kıbrıs hatta Yunanistan’ın bile bu kirlilikten etkilenebileceği ifade edildi.

Financial Times, petrol sızıntısı nedeniyle Lübnan’ın uğradığı zararın en az 200 milyon dolar olarak tahmin edildiğini aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious