Dünya biraz daha Çinleşecek

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Duisburg Üniversitesi Doğu Asya Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Markus Taube, önümüzdeki dönemde dünyanın biraz daha Çinleşeceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumunun düzenlediği, ''Yükselen Dev Çin ve Türkiye'yi Bekleyen Fırsatlar'' konulu konferansta konuşan Taube, Çin'in, global ekonominin yapısına önümüzdeki dönemde damgasını vuracağını söyledi.

Çin'in ihracat bakımından dünyada ikinci sıraya doğru yükseldiğini ifade eden Taube, ''Önümüzdeki dönemde dünya biraz daha Çinleşecek'' dedi.

Taube, 1980'li yıllarda Çin'in ''büyük güzeldir'' düşüncesini satabildiğini, bunun bir dinamo etkisi yaptığını ve büyük firmaların Çin'e yatırım yapmak için gittiğini anlattı.

Taube, ''Çin, artık uluslararası çerçeveye global düzeyde entegre olmuştur ve var olan global düzeni sarsmaktadır. Çin dünyada aktif role geçmektedir. 21. yüzyılda Çinli firmalar kendilerini liberalleştiriyorlar, global çerçevede adım atıyorlar'' dedi.

Çin'in düşük katma değerli üretimini yüksek teknoloji ile değiştirmek zorunda olduğunu belirten Taube, Çin'in tekstil ve hazır giyime bağımlılığının son yıllarda gerilediğine de dikkat çekti.

TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu Direktörü Prof. Dr. Gündüz Ulusoy da konuşmasında, Çin ve Hindistan'ı global rekabette göz önüne almak gerektiğini söyledi.

Dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olan Çin'in, satın alma paritesi bakımından dünyada ABD'den sonra ikinci sırada geldiğini, dış ticarette dünyada üçüncü sırada bulunduğunu anlatan Ulusoy, ''Çin, Türkiye'de büyük bir ilgi uyandıran ülke. Çin'in, Türkiye'de daha ayrıntılı incelenmesine gerek var'' görüşünü dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious