Dünya borsaları neden yükseldi?

Dünya borsaları neden yükseldi?.17221
  • Giriş : 29.10.2008 / 23:26:00

Küresel kriz ve resesyon endişeleri nedeniyle günlerdir kan kaybeden dünya borsaları dün ne kadar süreceği kestirilemeyen bir ralli yaşadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Küresel kriz ve resesyon endişeleri nedeniyle günlerdir kan kaybeden dünya borsaları dün yatırımcıların kelepir hisse avına çıkmasıyla ne kadar süreceği kestirilemeyen bir ralli yaşadı. Yen dolar karşısında değer kaybetti, petrol fiyatları yükseldi.

Geçen haftadan bu yana 5 gün üst üste değer kaybeden dünya borsaları, dün kelepir hisse avındaki yatırımcılarla yükselişe geçti. Yine son günlerde önlenemez bir yükselişte olan dolar ve yende değer kayıpları yaşandı. Dünya borsalarının gösterge endeksi olan MSCI ekim ayının tümünde yüzde 30 değer kaybetmişti ancak dün yüzde 2'nin üzerinde yükseldi. Gelişmekte olan piyasaların gösterge endeksi MSCI EM ise ay boyunca yüzde 40 değer kaybetmesinin ardından dün yüzde 4 değer kazandı. Ancak önde gelen yatırım bankalarındanMorgan Stanley'nin döviz araştırmaları birimi dünya başkanı Stephen Jen, gelişmekte olan ülkelerle ilgili yatırımcılarına kötümser bir not geçti. Jen, bu notta, küresel ekonomik büyüme yüzde 1'e düşerse 2 yıl içinde gelişmekte olan ülkelere sermaye akışının 750 milyar dolardan 300 milyar dolara kadar gerileyebileceğini belirtti. Jen'e göre gelişmekte olan ülkeler hakkında geliştirilen "Bu haksızlık, gelişmekte olan ülkelerin sağlam temelleri var ya da gelişmekte olan ülke varlıkları zaten oldukça fazla düştü, yatırımcılar artık satmaz" gibi savunmaların, bu ülkelerin aslında bugüne kadar abartılmış olduğu yönünde bir söyleme dönüşebileceğine dikkat çekti.

Asya ve Avrupa moralli petrol artış trendinde

Avrupa borsalarında da dibe vuran hisseleri kapışan yatırımcılar ve dünya petrol devi BP'nin üçüncü çeyrek kârının yüzde 83 artarak 8.05 milyar dolara ulaşması günler süren değer kaybına ara verdirdi. Önde gelen Avrupa şirketlerinin hisseleri için gösterge kabul edilen FTSEurofirst 300 endeksi dün yüzde 4'e yakın değer kazandı. FTSEurofirst 300, kredi krizi ve resesyon endişeleri nedeniyle ekim ayının başından bu yana yüzde 23 gerilemişti. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 3,23, Almanya'da borsanın temel göstergesi DAX endeksi yüzde 7,76, Fransa'da CAC 40 endeksi ise yüzde 2,72 değer kazandı. New York Borsası da güne yükselişle başladı. Borsada Dow Jones endeksi açılışta yüzde 2,6, Nasdaq bileşik endeksi yüzde 3,26 ve S&P 500 endeksi de yüzde 2,65 arttı.

Dün Asya piyasalarında da benzer bir trend hakimdi. Japonya'nın Nikkei 225 endeksi yüzde 6,41, Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 14,35 ve Singapur'un Straits Times endeksi yüzde 4,14 yükseldi.

Barclays stratejistlerinden Hank Potts, Reuters'a yaptığı açıklamada, ekonomide beklenen kayıplar ve şirketlerin görünümlerinin net olmamasına rağmen kelepir hisse avcılarının bu piyasalara hücum ediyor olmasının şaşırtıcı olmadığını belirtti.

Yen değer kaybetti petrol yükseliyor

Öte yandan, son günlerde carry trade işlemlerinde sona gelindi yorumlarına neden olan aşırı değerli Japon Yeni de pazartesi günü G7 ülkelerinden ekonomik istikrarı tehdit etme uyarısının ardından dolar karşısında yüzde 2,6 değer kaybetti. Ancak analistler yine de bunun ne kadar süreceği konusunun belirsiz olduğunda hemfikir.

Bu arada borsalarda yaşanan yükselişe petrol fiyatları da katıldı ve dün ABD tipi hafif ham petrolün aralık ayı teslimi fiyatı 63 sent artarak varili 63.85 dolara yükseldi. Londra Brent tipi ham petrol de 33 sent değer kazanarak varili 61.74 dolar oldu.

BORSALARDA BAHAR HAVASI

Endeks / Ülke / Kazanç(yüzde)

Nikkei 225 Japonya 6,36

Hang Seng Hong Kong 12,70

Dow Jones* ABD 0,44

Nasdaq* ABD 1,21

S&P* ABD 1,15

FTSE 100* İngiltere 2,24

DAX* Almanya 3,00

CAC 40* Fransa 3,79

Bovespa* Brezilya 3,83

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*