Dünya borsalarında 'bomba' paniği

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Londra Heathrow havaalanındaki bomba ihbarıyla değer kaybeden Avrupa borsalarına paralel olarak İMKB-100 endeksi de ilk seansta yüzde 1.42 geriledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Merkez Bankası'nın iki yıldır süren faiz artırımına ara vermesine rağmen, ekonomik büyüme uyarılarının etkisiyle önceki gün ABD borsaları düşüşle kapanmış ancak borsada endeks "sürpriz" para girişinin etkisiyle dün yüzde 2.81 yükselmişti.

Alternatif Yatırım'dan Murat Gürcan, "Dün dünya piyasalarının üzerinde bir çıkış yaşandı borsada. Bu nedenle bugün kâr satışı bekliyorduk. Ancak İngiltere'deki bomba ihbarı ortaya çıkınca Avrupa borsaları geriledi ve içeride de endeksin düşüşü hızlandı" dedi.

Düşüşle açılan borsada endeks 36,723.50 puana kadar geriledikten sonra ilk seansı yüzde 1.42 düşüşle, 37,030.65 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise 745.6 milyon YTL oldu.

İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1.8 kayıpla, Avrupa'nın genelinde FTSEurofirst 300 endeksi yüzde 1.7 düşüşle işlem görüyordu.

İngiliz polis yetkilileri, bir yolcu uçağının İngiltere'den ABD'ye uçuşu sırasında bombalanması için hazırlanmış bir planın ortaya çıkarıldığını ve bu konuyla ilgili olarak Londra civarında bazı kişilerin tutuklandığını açıkladı.

Ortaya çıkarılan saldırı planında, patlayıcıların el bagajıyla uçağa sokulmasının tasarlanmış olduğunu söyleyen polis, güvenlik nedeniyle İngiltere çıkışlı bütün uçuşlarda, kabine el bagajı sokulmasını da yasakladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious