Dünya borsalarında geçen hafta

Dünya borsalarında geçen hafta .14986
  • Giriş : 18.08.2007 / 23:12:00

Uluslararası piyasalarda geçen hafta, ABD doları Japon Yeni dışındaki önemli para birimleri karşısında değer kazanırken, altın fiyatları düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Küresel kredi piyasasında önceki hafta yaşanan kriz ve merkez bankalarının piyasalara likidite enjekte etmesinin ardından, Asya ve Avrupa piyasaları haftaya toparlanma eğilimi içinde girdi, ancak eğilim uzun sürmedi.

Borsalar, ABD kaynaklı, tutsat (mortgage) kriziyle çalkantılı bir hafta daha geçirdi.

Hafta boyunca Latin Amerika'dan Asya'ya Avrupa'dan Amerika'ya borsalar bu çalkantıdan etkilenirken, merkez bankaları da piyasadaki likidite seviyesini kontrol altında tutmaya çalıştılar.

ABD'nin en büyük tutsat kredisi veren kuruluşu Countrywide Financial şirketinin, perşembe günü 11,5 milyar dolarlık kredi bulduğunu ve bunu kullanacağını açıklaması piyasalara bir süre nefes aldırdı.

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED), Cuma günü borsa açılışına kısa bir süre kala sistemdeki likiditeyi artırmak için iskonto faiz oranlarını yüzde 6,25'den yüzde 5,75'e indirdiğini açıklaması da ABD'de borsanın yükselmesine neden oldu.

FED, ekonomideki olumsuzlukların giderilmesi için gereken tüm önlemleri alacağını açıklarken, büyümenin önündeki risklerin de artış gösterdiğini vurguladı.

Amerikan Merkez Bankası, şu an yüzde 5,25 seviyesinde bulunan gösterge niteliğindeki faiz oranlarının düşürülmesi konusunda ise herhangi bir açıklamada bulunmadı

Menkul kıymetler borsaları

New York Menkul Kıymetler Borsası'ndaki endeksler, hafta içinde önemli düşüşler yaşamasına karşın haftayı hızlı bir yükselişle tamamladı.

Dow Jones Sanayi Endeksi, Cuma gününü 233,30 puanlık (yüzde 1,82) bir artışla 13.079,08 puanda kapattı. Teknoloji Endeksi Nasdaq da yüzde 2,20 artarak haftayı 2.505,03 puandan kapatırken, bu oran, Nasdaq'ın 1 yıl içinde yaşadığı bir gündeki en fazla artış oranı oldu.

Standard & Poor's Endeksi ise yüzde 2,46 değer kazanarak 1.445,95 puandan kapandı. Ancak hafta başından bu yana bakıldığında Dow Jones yüzde 1,2, Nasdaq 1,6 ve S&P yüzde 0,5 değer kaybı yaşamış oldu.

Tokyo Menkul Kıymetler Borsası, haftayı son bir yılın en yüksek oranlı düşüşü ile kapattı. Endeks, yüzde 5,42 oranında (874,81 puan) değer kaybederek, 15,273.68 puana düştü.

Borsanın değer kaybetmesinde, ABD'de yüksek riskli tutsat sektöründeki kaygıların devam etmesi etkili oldu. Londra Menkul Kıymetler Borsası'nda FTSE-100 Endeksi, 2003 yılından bu yana kaydedilen en fazla bir günlük artışı yaşayıp yüzde 3,5 değer kazanarak haftayı 6,064.2 puandan kapattı.

Diğer Avrupa borsalarından Almanya'nın Frankfurt DAX Endeksi, geçen hafta 35,03 puan artarak haftayı yüzde 7.378,29 puanda kapatırken, Fransa'daki Paris CAC-40 Endeksi ise haftayı toplam 85 puanlık değer kaybıyla 5.363,63 puandan tamamladı.

Petrol fiyatları

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) iskonto faiz oranlarının yarım puan düşürdüğünü açıklamasının ardından Cuma günü ABD petrolünün varil fiyatı 71,79 dolara çıktı.

Petrol fiyatları, Dean Kasırgası'nın Meksika Körfezi'ndeki petrol tesislerini vuracağı endişesiyle de arttı. Bir gün önce petrol fiyatları, kredi krizinin ABD ekonomisini yavaşlatacağı ve petrol talebini aşındıracağı kaygısıyla gerilemişti.

Altın fiyatları da FED'in iskonto faiz oranlarını düşürdüğünü açıklamasının ardından 9,10 dolar (yüzde 1,4) artarak 667,10 dolara çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious