Dünya borsalarında kızgın ayı saldırısı!

Dünya borsalarında kızgın ayı saldırısı!.13083
  • Giriş : 03.12.2008 / 09:05:00

Dünya borsaları trilyonlarca dolarlık kurtarma paketlerine rağmen hálá diken üstünde. ABD’nin resmen resesyona girdiğinin duyurulması bile dev dalgalar yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Borsalarda her yükseliş, satış fırsatı oluyor.

Küresel krizin yatıştığına yönelik beklentiler artarken, borsalar ne kadar bıçak üzerinde olduklarını önceki gün ve dün bir kez daha gösterdi. Uzun süredir zaten resesyonda olduğu bilinen ABD'nin pazartesi günü resesyonu resmen açıklanması borsaları yıktı. ABD Ekonomi Araştırmaları Bürosu'nun ABD'nin Aralık 2007'de resesyona girmiş olduğu yönündeki açıklaması pazartesi günü ABD borsalarında yüzde 8'e ulaşan krizin en yüksek günlük düşüşlerinden birisi yaşandı. ABD'den başlayan dalga Asya ve Avrupa borsalarıyla birlikte İMKB'yi de etkisi altına aldı. Sabah saatlerinde Avrupa borsalarında yüzde 2'yi İMKB'de de yüzde 5'i geçen kayıplar yaşandı. Ayı piyasası olarak adlandırılan düşüş trendinin önüne yine ABD'den gelen haberler set olunca, borsalarda sabahki kayıplar geri alındı.

ABD OTO PAKETİ PİYASALARI DESTEKLEDİ

ABD otomotiv endüstrisini içinde bulunduğu zor durumdan kurtarmaya yönelik önlem paketi beklentisiyle yükselen ABD borsaları vadeli işlemleri ve enerji hisselerine gelen alımlarla toparlanan Avrupa borsalarını izleyen İMKB, sabahki kayıplarını geri alarak öğleden sonra yükselişe geçti. ABD'li otomotiv üreticileri, Kongre'de ABD otomotiv endüstrisinin hayatta kalmak için acil olarak ihtiyaç duyduğunu belirttiği fonlar hakkında bu hafta yapılacak görüşmeler öncesinde yeniden yapılanma planlarını sonuçlandırmaya çalıştıkları haberi piyasalara moral verdi. İMKB endeksi günü yüzde 0.39 artışla kapatırken pazartesi günkü yüzde 5.38'lik kaybın yarasını saramadı. Diğer dünya borsalarında da artış pazartesi günkü kaybın altında oldu.

FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

ÖTE yandan bugün açıklanacak enflasyon verilerinin, Merkez Bankası'nın faiz indirimine devam edebilmesini kolaylaştırıcı yönde gelebileceği beklentisi ve global piyasalardaki olumsuz havanın dağılmasıyla bono piyasasında gösterge tahvilde faiz 2 ayın en düşük seviyesine geriledi. Gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz spotta yüzde 20.36, valörlüde yüzde 19.97 seviyesine geriledi. Bankacılar, enflasyon beklentisinin beklentilerin altında gelebileceğine yönelik beklentilerin bono piyasasında alım getirdiğini söyledi.

EKONOMİ SERVİSİ

Yükseliş yetmedi

Borsa Pazartesi Salı

değ. (%) değ. (%)

ABD Dow Jones* -7,70 2,20

ABD Nasdaq* -8,95 2,24

İngiltere -5,19 1,03

Almanya -5,88 3,43

Fransa -5,59 1,91

İMKB -5,38 0,39

* Açılış itibariyle.

Dolar 1.63'ten döndü

YURTDIŞI piyasalardaki olumsuz havayla dün sabah 1.6235 YTL'ye kadar yükselen dolar öğleden sonra 1.59 YTL seviyesine geriledi. Yabancıların dolar satışlarının yönü aşağı çevirdiğini belirten bankacılar 'IMF ile ilgili beklentiler devam ediyor. Yabancıların döviz satıp bono tarafında bir miktar pozisyon aldığını görüyoruz yurtdışı izlenmeye devam edecek' dedi.

Star

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*