Dünya borsalarındaki yükseliş İMKB'ye de yansır mı?

Dünya borsalarındaki yükseliş İMKB'ye de yansır mı? .19689
  • Giriş : 08.08.2007 / 09:22:00

Borsa ve dövizde bugün ne olacak? Dünya borsalarındaki yükseliş İMKB'ye de yansır mı? İşte cevabı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dünyanın en büyük ekonomisinin ılımlı bir hızla büyümeye devam edeceği tahminini koruduğunu açıklamasının ardından dünya borsalarında görülen yükselişin İMKB'ye de olumlu bir şekilde yansıması bekleniyor.

Fed gösterge faiz oranlarını değiştirmedi ve kredi şartlarındaki daralmanın ekonominin karşısındaki yavaşlama risklerini artırdığını, ancak enflasyonu temel kaygı olarak görmeye devam ettiğini bildirdi.

Mali piyasalarda son zamanla görülen çalkalanmayı değerlendiren Fed, ekonominin sağlıklı olduğuna inandığını belirtti.

Yatırım Finansman Özel Portföy Yönetici Ümit Şener, "FED açıklaması ABD büyümesiyle ilgili endişelerin getirdiği baskıyı hafifletti. Dünya piyasaları sakinleşecek; Türk piyasaları da Fed açıklamasıyla yükselebilir" dedi.

Fed açıklamasının ardından ABD ve Asya borsaları yükseldi, Avrupa borsalarında da yüksek bir açılış bekleniyor.

Şener, "Borsa direnç seviyesi olan 51,500'e yükselebilir" diye ekledi.
İMKB dün gün içinde Fed'den bu yıl içerisinde faiz indirimi beklentileriyle yükselen dış piyasaları izleyerek 51,272.74 puana kadar yükseldikten sonra gün sonunda yüzde 0.55 artışla kapandı. Gün sonunda endeks 278.33 artışla 50,708.22 puana yükselirken işlem hacmi 1.26 milyar YTL ile Pazartesi günkü 1.17 milyar YTL'ye göre hafif arttı.

LİRA DOLAR KARŞISINDA DEĞER KAZANDI

ABD Merkez Bankası'nın, bazı tüketiciler ve sektörler için kredi şartlarının daralmasına rağmen önümüzdeki dönemde ılımlı bir ekonomik büyüme görmeye devam ettiğini bildirmesinin ardından ABD borsalarının yükselmesi, içeride liranın da dolar karşısında değer kazanmasına neden oldu.

Fed gösterge faiz oranlarını yüzde 5.25'te bıraktı ve kredi şartlarındaki daralmanın ekonominin karşısındaki yavaşlama risklerini artırdığını, ancak enflasyonu temel kaygı olarak görmeye devam ettiğini söyledi.

Bankalararası piyasada dünkü spot kapanışta 1.2735/40 YTL olan en iyi dolar alış ve satış kotasyonları, valörlü işlemlerde 1.2736/45 YTL seviyesindeydi. Dolar kotasyonları 0818 itibariyle 1.2665/80 YTL seviyesine geriledi.

Bankalararası piyasada spotta dün yüzde 17.37 seviyesinden kapanan 6 Mayıs 2009 vadeli gösterge kıymet valörlüde yüzde 17.42 seviyesinde bulunuyor.

Bir tahvil/bono işlemcisi, "Fed açıklaması piyasaları destekleyecek gibi görünüyor. Kur 1.2650 seviyesine doğru inerse gösterge faizin de yüzde 17.20-25'lere doğru ineceğini düşünüyorum" dedi.

Merkez Bankası bugün Haziran ayı ödemeler dengesi verilerini açıklayacak. Reuters'ın anketine göre cari açığın Haziran'da 3.3 milyar dolar olması bekleniyor. Öte yandan TÜİK Haziran ayı sanayi üretim verilerini açıklayacak.

REUTERS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious