Dünya buğday üretimi rekora koşuyor

Dünya buğday üretimi rekora koşuyor.21785
  • Giriş : 09.11.2008 / 12:51:00

Uluslararası Hububat Konseyi (IGC), 2008 Temmuz-2009 Haziran dönemi dünya buğday üretiminin geçen sezondan yüzde 12 (73 milyon ton) yüksek olarak 683 milyon düzeyinde olacağını tahmin ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Uluslararası Hububat Konseyi, dünya hububat üretimine ilişkin ekim ayı raporunu açıkladı.

Raporda, Temmuz 2008/Haziran 2009 dönemi dünya buğday üretiminin geçen sezondan yüzde 12 oranında (73 milyon ton) yüksek olarak, 683 milyon ton düzeyinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Konsey, üretimin AB, Rusya, Ukrayna, ABD ve Kanada'yı da içeren birçok ülkedeki rekoltelerin beklenenden daha iyi olması nedeniyle artacağını düşünüyor.

Aynı dönemdeki dünya buğday tüketiminin ise geçen yıla oranla 37 milyon daha fazla, 651 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu yükselişin yemlik buğday kullanımının artmasından kaynaklanacağı düşünülüyor. Yemlik buğday kullanımının geçen yıldan 30 milyon ton yüksek olarak 119 milyon tona ulaşması, en büyük artışın AB, Rusya, Çin, Güney Kore ve ABD'de olacağı tahmin ediliyor.

Üretim ve tüketim beklentilerinden sonra dünya buğday stoklarının son yılların en yüksek rakamına 150 milyon tona ulaşacağı öngörülüyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Hepokur, dünya buğday üretiminin rekora koşarken tarım ülkesi Türkiye'de üretimlerin düşmesinin üzücü olduğunu söyledi.

Dünyanın gelişmiş ülkelerinin üretim için çiftçisini desteklediğini ifade eden Hepokur, ''Türkiye'de ise destekler azalıyor. Türkiye, hububat üretiminde dünyada söz bahibi olacakken çiftçi beklediği desteği bulamadığı için tarlasından uzaklaşıyor. Gıda konusunda krizlerin yaşandığı bir dönemde tarımın ne kadar önemli olduğu, dünyanın üretimde rekora koşmasıyla daha net anlaşılıyor'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*