Dünya bunalıma girdi Türkiye az etkilendi

Dünya bunalıma girdi Türkiye az etkilendi.11891
  • Giriş : 16.05.2009 / 16:02:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, küreselkrize değinerek, 'Dünya bir bunalıma girdi, Türkiye bu bunalımdan diğer ülkelere göre daha az etkilendi ve şimdi bir çıkış başladı' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, küresel finansal krize değinerek, ''Dünya bir bunalıma girdi, Türkiye bu bunalımdan diğer ülkelere göre daha az etkilendi ve şimdi bir çıkış başladı. Nisan ayı itibariyle bir çıkışın başladığını söyleyebiliriz'' dedi.

Ergün, bakan olarak ilk kez geldiği seçim bölgesi Kocaeli'de Valiliği ziyaretinde törenle karşılandı. Valilik defterini imzalayan Ergün, valilik makamında Vali Gökhan Sözer ile görüştü. Sözer görüşmenin başında Ergün'e vazo hediye etti, bu sırada fotoğraf çekmek isteyen gazetecilerin ''sayın bakanım buraya da bakar mısınız'' şeklindeki sözleri üzerine Ergün, ''Bakan, bakan da her tarafa bakamıyorsunuz'' diye espri yaptı.

Bir gazetecinin Sanayi ve Ticaret Bakanı olmasıyla ilgili düşüncelerini sorması üzerine Ergün, zaman zaman kabine revizyonlarının olabileceğini, kabinenin seçimlerden sonra yeni baştan oluşturulmasının Anayasa'nın Cumhurbaşkanı ve Başbakana verdiği bir yetki olduğunu belirtti.

Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından kamuoyunda, kabinede bir revizyon değişikliği olacağı yönünde değerlendirme bulunduğunu dile getiren Ergün, bu çerçevede bazı değişikliklerin yapıldığını ve kendisinin de Sanayi ve Ticaret Bakanlığına atandığını, bunun onurlu bir görev olduğunu ifade etti.

Ergün, şunları söyledi:

''Siyasetin bir başka noktasında insanımıza doğrudan hizmet üretmek gerçekten onurlu bir görev. Bu görevin gereğini yapmak, ülkemize ve milletimize bu alanda hizmet etmek bizim için büyük bir şeref olacak. Alanımız belli, sanayi, üretim, ticaret, satış, üretilen mal ve hizmetlerin vatandaşlara ulaştırılması alanı ve tüketicinin bütün bu mal ve hizmetlerden bir memnuniyet duyması. Tüketicinin yanıltılmaması,haklarının ekonomi içinde korunması gibi alanlar içeren bir bakanlığı temsil ediyoruz, bu alanda hizmet görüyoruz. Çok reel bir şey, elle tutulur, gözle görülür bir alan. Siz de dikkat ediyorsunuz, her rakamın bir anlamı var.''

ŞUBAT AYI İŞSİZLİK RAKAMLARI

Bakan Ergün, dün açıklanan şubat ayı işsizlik rakamlarının değişik şekilde yorumlanabileceğini, kötümser ya da iyimser açıdan olaya bakmanın mümkün olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Kötümser açıdan bakarsak şubat ayı işsizlik rakamları çok yüksek bir rakam, yüzde 16,1 gibi bir rakam. Ama mukayeseli baktığımız zaman işsizliğin artış hızında bir yavaşlamanın olduğunu görüyoruz. En yüksek işsizlik kasım, aralık, ocak aylarında ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde artan ama şubat ayından itibaren de artış hızı yavaşlayan bir tablo var. Bu yönden baktığınız zaman işsizlikteki artış hızının yavaşladığını söyleyebiliriz. Diğer rakamlarla birlikte mukayese ettiğinizde mart ayında sanayi endeksindeki artış, üretim artışı, tüketici güven endeksindeki nisan ayındaki artış ve yeni kapasite kullanım oranlarındaki artışları dikkate aldığımızda demek ki mart ve nisan aylarında işsizlik artışındaki yavaşlayan hız, yataya geçecek ve artık issizlik oranlarında bir azalmayı nisan ayından itibaren net yaşayabileceğimizi görüyoruz. Rakımların bize ifade ettiği şeylerin bunlar olduğunu söylemek mümkün. Bunlar iyimser bir şekilde yorumlanırsa; dünya bir bunalıma girdi, Türkiye bu bunalımdan diğer ülkelere göre daha az etkilendi ve şimdi bir çıkış başladı. Nisan ayı itibariyle bir çıkışın başladığını söyleyebiliriz.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı rakamları yorumlayan bir bakanlık. Doğrudan rakamların içinde bir bakanlık. Ama bu rakamlar sadece rakam değil, sosyal hayatta bu rakamların çok önemi var, çok anlamlı değeri var, yeri var. Böyle bir bakanlığı sürdürüyoruz. O nedenle sanayici, ticaret erbabı, üretici, tüketici, dernekler, sivil toplum örgütleriyle ile iç içeyiz.''

PİYASA EKONOMİSİ MODELİ

Kocaeli için neler düşündüğünün sorulması üzerine, Ergün, Türkiye'de iktisadi gelişmeyi özel sektörün sağlayacağını, AK Parti'nin, Türkiye ekonomisinin gelişmesini piyasa ekonomisi modeline göre politika etmiş bir siyasi parti olduğunu söyledi.

Ergün, şunları kaydetti:

''Dolayısıyla özel sektörün hem üretimini hem de ihracatını artıran ve ülkedeki ticaretin gelişmesini sağlayan bütün alanlarda özel sektörle, ticaret erbabıyla, sanayiciyle doğrudan işbirliği yapan bir bakanlığız. Dolayısıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı eskiden olduğu gibi 'falan yerde devlet bir fabrika kurdu, falan yerde bir şeker fabrikası, kumaş, ayakkabı fabrikası kuralım' dönemi Türkiye açısından çoktan kapanmış bir dönemdir. Bu nedenle bütün projelerimizi sanayicilerimizin rekabet gücünü, ihracatı, üretimi, istihdamı artırmaya dönük projeler olarak gerçekleştiriyoruz. Bu bir koordinasyon işidir. 5 bakanlık bu konuyla görevlendirilmiştir.''

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde tarımsal üretime, tarımsal sanayiye dönük bir organize sanayi çalışması bulunduğunu, çalışmanın etütlerinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığında devam ettiğini bildiren Ergün, çalışmayı en kısa zamanda tamamlayıp Kandıra'da tamamen tarımla alakalı işletmelerin yer alacağı bir organize sanayi bölgesini devreye sokacaklarını anlattı.

''KOCAELİ'DE HIZLI TOPARLANMAYA İMKAN VEREBİLECEK GELİŞMELER VAR''

Bakan Ergün, Kocaeli'deki issizlik oranının sorulması üzerine, bu oranının Türkiye ortalamasını yansıttığını belirterek, ''Kocaeli'ndeki issizlik oranı Türkiye ortalamasının çok üstünde değil ama 2 puan üstünde olabilir. Kocaeli'de daha hızlı bir şekilde toparlanmanın olabilmesine imkan verebilecek gelişmeler de var. Sektörlerle konuştuğumuz zaman üretim artışını ihracata bağlı olarak, imalat sanayindeki gelişmelere bağlı olarak daha hızlı yapabilmektedirler. İşten çıkışları daha hızlı geriye döndürebilmektedirler. Onların geri dönüşü sağlanırsa Kocaeli'deki issizlik rakamları Türkiye ortalamasının da altına düşebilecek noktadadır ama sanayi bölgesinde olması küresel gelişmelerden daha fazla etkilenen, küresel toparlanmalardan da daha hızlı etkilenen bir özellik taşımaktadır'' diye konuştu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde Belediye-İş Sendikasına üye işçilerin Hizmet-İş Sendikasına geçirilmek istenmesi konusundaki soruya da Ergün, konunun kendisine iletildiğini, her iki sendika ile görüştüğünü, sendika temsilcilerinin de görüşmesine imkan sağladıklarını ancak çözüm konusunda bir gelişme olmadığını ifade etti.

Bakan Ergün, Valilik önünde törenle karşılanmasının sorulması üzerine, polis mangasıyla karşılanmasının çok uygun bir görüntü olmadığı ama bunun yerleşik bir durum olduğunu, kente bakan olarak ilk kez geldiği için bu şekilde karşılandığını söyledi.

Ergün, daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*