Dünya bunları konuşuyor

Dünya bunları konuşuyor .8087
  • Giriş : 25.10.2007 / 14:57:00

Saat 14:30 itibarı ile dünya gündemine oturan haberler şunlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BÜKREŞ - Başbakan Erdoğan: "Stratejik ortak olarak ABD, bizimle hareket etmek zorunda"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, stratejik ortak olarak ABD'nin Türkiye ile hareket etmek zorunda olduğunu söyledi. Erdoğan, "Benim rahatsızlığım var. Amerika'nın Irak'la ne rahatsızlığı vardır? Amerika, stratejik müttefik olarak bizimle hareket etmek zorunda. Biz onlarla Afganistan'da beraber hareket ettik" dedi.

BRÜKSEL - Solana, Türkiye ve Irak'ın PKK'ya karşı dostane bir çözüm bulmasını istedi

AB Ortak Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Komiseri Javier Solana, Türkiye ve Irak'ın PKK'ye karşı dostane bir çözüm bulmasını istedi. Solana gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kendi aralarında bir çözüm bulsunlar." dedi. Solana, Türkiye'nin Irak'a sınır ötesi operasyon yapmaması için "yardımcı olmaya hazır olduğunu" söyledi.

MOSKOVA - "Rusya, İran'a nükleer yakıt vermeyecek demedim"

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Rusya ziyareti sırasında Devlet Başkanı Vladimir Putin'den 'İran'a nükleer yakıt sevkiyatının yapılmayacağı garantisi aldığı' yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

MOSKOVA - "Rusya, Ortadoğu barış sürecine zarar veriyor"

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi eski başkanı İlan Mizrahi Rusya'nın İran ve Suriye ile geliştirdiği askeri anlaşmaların Ortadoğu barış sürecine zarar verdiğini iddia etti.

DUBAİ - Körfez ülkelerindeki inşaat projelerinin değeri 1.25 trilyon dolara ulaştı

Körfez ülkelerinde inşaat sektöründe yaşanan hareketliliğin ardından bölgede devam eden tüm emlak projelerin toplam değerinin 1 trilyon doları aştığı bildirildi. Şu an bölgede her birinin değeri en az 10 milyar doları bulan aktif 885 adet sivil bina projesi var.

LONDRA - Londra'daki Gülen konferansı bugün başlıyor

İngiltere'nin başkenti Londra'da "Değişen İslam dünyası: Fethullah Gülen hareketinin katkıları" isimli uluslararası konferans bugün başlıyor. İlk gün toplantılar Lordlar Kamarası'nda yapılacak. Yarın Londra Üniversitesi'nde devam edecek program, cumartesi günü ünlü London School of Economics'te devam edecek.

SİDNEY - Avustralya'nın 'müstakbel' başbakanı kulak kirini yerken yakalandı

Avustralya'nın gelecek dönem başbakanı olacağına kesin gözüyle bakılan İşçi Partisi Lideri Kevin Rudd'un, YouTube isimli video paylaşım sitesindeki görüntüleri büyük tartışma başlattı.

PEKİN - Tayvanlı şarkıcıdan Türkiye'nin tanıtımına dev destek

Tayvanlı ünlü şarkıcı Cou Çuanşion (Zhou Chuanxiong), kendi bestelediği ve albümüne adını verdiği şarkısı ''Mavi Türkiye (Turkey in Blue)'', Çin'de piyasaya çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious