Dünya çapında ABD'ye olumlu bakan sayısı artmış!

Dünya çapında ABD'ye olumlu bakan sayısı artmış!.10821
  • Giriş : 02.04.2008 / 15:12:00

BBC tarafından yapılan ankete göre, ABD’ye olumlu bakan Türklerin sayısında büyük bir sıçrama oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiliz Yayın Kurumu (BBC) tarafından 34 ülkede yaptırılan ankete göre, ABD’ye olumlu bakan Türklerin sayısında büyük bir sıçrama oldu.

Fransa’ya en olumsuz bakan ülkenin Türkiye olduğunu ortaya çıkaran anket, dünya genelinde ise ABD’ye yönelik bir yumuşama gerçekleştiğini gösterdi.

Özgür Yusuf CEVAHİR - İstanbul

BBC Dünya Servisi’nin, 34 ülkede 17 bin 457 kişiyle yaptırdığı ankete göre, ABD'nin dünya çapındaki etkisine yönelik bakış açısını olumlu bulanların oranı geçen yıla göre 4 puan artarak yüzde 35'e yükseldi. Olumsuz bulanların oranı ise yüzde 47'ye geriledi.

31 Ekim 2007’de başlayıp 25 Ocak 2008'de tamamlanan anket, ABD'nin, geçen yılki ankete göre kendisinden hoşlanmayan 23 ülkeden 11'inde, az da olsa imajını düzelttiğini ortaya çıkardı.

Türkiye’deki anket çalışması, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun ve Zonguldak’ta gerçekleştirildi. Ankete katılanların, Türkiye’deki yetişkin nüfusun yüzde 30’unu temsil ettiği belirtildi.

Anket, BBC tarafından, uluslararası kamuoyu araştırma şirketi GlobeScan ve Uluslararası Politika Eğilimleri Programı (PIPA) kurumuna yaptırıldı.

YÜZDE 7'DEN YÜZDE 20'YE FIRLADI

Bir yıl önceki ankete katılan Türklerin sadece yüzde 7’si “ABD’nin dünya etkisindeki etkisi olumlu” derken, son ankette bu rakam hızlı bir yükselişle yüzde 20’ye çıktı. Ankette yer alan ülkeler arasında ABD’ye yönelik olumlu bakışın en hızlı arttığı ülke Türkiye olurken, ABD’nin dünya üzerindeki etkisine olumlu bakan Çinlilerin oranı yüzde 28’den yüzde 38’e, Endonezya’da ise yüzde 21’den yüzde 32’ye tırmandı. Bu ülkeler, ABD’ye yönelik olumlu bakışın arttığı ülkeler arasında Türkiye’nin ardından ikinci ve üçüncü sırada yer aldı.

YİNE DE 'OLUMSUZ' DİYENLER YÜZDE 73

Türkiye’de ‘ABD’nin dünya üzerindeki etkisi olumsuz’ diyenlerin oranı ise yüzde 73 olarak açıklandı. Bu oran, ankete katılan ülkeler arasında, Türklerin Mısırlılarla birlikte, ABD’ye en olumsuz bakan halk olduğunu gösterdi. ‘ABD’nin dünyaya etkisi olumsuzdur’ diyen Mısırlıların oranı da yüzde 73 olarak hesaplandı.

Türkiye ve Mısır’ın ardından ABD’ye en olumsuz bakan ulus, yüzde 72 ile Almanya oldu. Bu oranların açıklandığı listede, ABD karşıtlığının en yoğun olduğu İran’ın bulunmaması ise dikkat çekti.

İRAN KARŞITLIĞINDA DA ARTIŞ VAR

Bu arada, Türkiye’de İran karşıtlığında da büyük bir artış olduğu gözlendi. Ankete göre İran’la ilgili olumsuz görüş görüşlerde en büyük sıçrama Türkiye’de gerçekleşti. İran’ın dünya üzerindeki etkisinin olumsuz olduğunu belirten Türklerin sayısı bir önceki ankette yüzde 46’yken, son ankette bu oran yüzde 61’e yükseldi. Bu oranlar, Rusya’da yüzde 37’den yüzde 45’e; Almanya’da ise yüzde 78’den yüzde 85’e tırmandı.

ABD’lilerin yüzde 55’inin İran’ın etkisine olumsuz baktığı; yüzde 28’inin ise olumlu bulduğu anlaşıldı. İran karşıtlığının en yoğun ülkenin ise yüzde 85’le Almanya olduğu görüldü.

İSRAİL'E OLUMLU BAKIŞTA SIÇRAMA

Türkiye’de, İsrail’e olumlu bakışta büyük bir sıçrama gerçekleştiği de ortaya çıktı. Bir önceki ankette “İsrail’in dünya üzerindeki etkisi olumlu” diyen Türklerin oranı yüzde 2’ydi ancak son ankette bu oranın yüzde 11’e tırmandığı açıklandı. Anketin bu bölümünde, en koyu İran karşıtı ülke olan İran’ın, anket yapılan ülkeler listesine dahil edilmemiş olması da dikkat çekti.

FRANSA KARŞITLIĞINDA TÜRKİYE ÖNDE

Türkiye, ankete katılan ülkeler arasında Fransa ile ilgili görüşleri sorulan 29 ülke arasında Fransız karşıtlığının en yoğun yaşandığı ülke oldu. Fransa’nın dünya üzerindeki etkisine olumlu bakan Türklerin oranı sadece yüzde 21 olurken; ‘olumsuz’ diyen Türklerin oranı yüzde 69 olarak hesaplandı. Bununla birlikte yine de geçen yılki oranlara göre Fransa’ya ‘olumlu’ diyen Türklerin sayısında artış; ‘olumsuz’ diyenlerin oranında ise azalma gerçekleşti. 2007 yılındaki anketlerde Türkiye’den yüzde 9’luk ‘olumlu’; yüzde 69’luk ‘olumsuz’ yanıtı alınmıştı.

TÜRKLERİN YÜZDE 40'I AB'YE 'OLUMSUZ' DİYOR

Türkiye’den ankete katılanlar arasında Avrupa Birliği’ne olumlu ve olumsuz bakışta da azalma yaşandı. Geçen yılki anketler AB’nin Türkiye’de yüzde 30 oranında olumlu görüldüğünü gösterirken, 2008 anketinde bu oran yüzde 44’e yükseldi. Olumsuz bakış ise yüzde 32’den yüzde 40’a tırmandı.

EN SEVİLENLER ALMANYA VE JAPONYA

Yüzde 56’lık beğenilme oranıyla, ankete katılan ülkeler arasında Japonya ile birlikte en sevilen ülke çıkan Almanya konusunda Türklerin olumsuz bir görüşe sahip olduğu anlaşıldı. Ortadoğu ülkeleri arasında Almanya’ya en olumsuz yaklaşan ülke Mısır (yüzde 43 olumsuz; yüzde 36’sı olumlu) olurken; Türkiye’de ise bu oran, yüzde 47 olumsuz ve yüzde 37 olumlu olarak gerçekleşti. Bununla birlikte Lübnanlıların yüzde 65’i; Birleşik Arap Emirlikleri’nin yüzde 51’i ve İsrail’in yüzde 65’i Almanya’nın etkisine olumlu bakıyor.

Tıpkı Almanya gibi yüzde 56’lık bir beğenilme oranına sahip Japonya’ya ise Türkiye’den yüzde 56’lık bir olumlu bakış çıktı.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious