Dünya çocukları, şenlikte bir araya geldi

  • Giriş : 22.04.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Nimet Çubukcu, Uluslararası Gülen Çocuk Şenliği'ne katılarak farklı ülkelerden gelen engelli çocuklar tarafından sergilenen gösterileri izledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tertip edilen ve bu yıl birincisi kutlanan Uluslararası Gülen Çocuk Festevali etkinlikleri, Feshane Kongre ve Kültür Merkezi'nde devam etti. Engelli çocukların diğer çocuklar ile kaynaşması için düzenlenen şenliğe bugün, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukcu katıldı. Bakan Çubukcu, şenliğin yapıldığı salona çocuklardan oluşan mehter takımının çaldığı marşlar eşliğinde girdi.

Salonda bulunan engelli çocuklarla sohbt ettikten sonra konuşma yapan Nimet Çubukcu, şenliğin gerçekleştirihlmesinden dolayı duyduğu mutluluğu anlattı. "Tüm dünyadan gelen engelli çocukların burada bayram kutlamasından mutluluk duyuyorum" şeklinde konuşan Bakan Çubukcu, gerçekleştirilen şenliğin dünya barışına katkı sağlayacağını söyledi. Çocuklara seslenerek ''Sizler, büyük Atatürk'ün güven ve sevgisini boşa çıkarmamak için çok çalışmalı, ülkemizi daha aydınlık günlere taşımalısınız'' diyen Devlet Bakanı Çubukçu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı hatırlatarak yarın kutlanacak olan bu bayramın dünyada çocuklar armağan edilen tek bayram olduğunu kaydetti. Çubukcu, şenliğe katılan çocukların medeniyetlerin başkenti İstanbul'dan tüm dünyaya sevgi, barış ve kardeşliğin önündeki tüm engellerin kalktığı bir dünya mesajı vereceklerini kaydetti.

Bu arada, Bakan Nimet Çubukcu'nun konuşması sırasında iki kişi de, konuşmayı işitme engelliler için el işaretleri ile anlattı.

Bakan Çubukcu, konuşmasının ardından farklı ülkelerden gelen çocukların kendi ülkelerine ait halk oyunlarını sergiledikleri gösterileri izledi. Katibim şarkısı eşliğinde gösteri yapan Trabzon Erdoğdu Eğitim Uyugulama ve İş Eğitim Merkezi'nde öğrenim gören zihinsel engelli minikler, salonda bulunanlara eğlenceli dakikalar yaşattı. Gösterileri boyunca sürekli alkışlanan zihinsel engelli minikler gösterilerini hata yapmadan tamamladı.

Uluslararası Gülen Çocuk Şenliğine bu yıl 12 yabancı ülkeden 238, Türkiye'den ise 209 çocuk katıldı. 18 nisan 2006 tarihinde başlayan ve 24 Nisan 2006 tarihinde sona erecek şenliklere gelecek 64 ülkenin katılması bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious