Dünya çocukları Türkçe konuştu

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Uluslararası Dil Öğretim Derneği'nin düzenlediği ve bu yıl dördüncüsü yapılan "Uluslararası Türkçe Olimpiyatı" kapsamında Türkiye'de bulunan öğrenciler İstanbul'da biraraya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

4. Türkçe Olimipiyatları nedeniyle Türkiye'de bulunan 84 ülkeden 350 öğrenci İstanbul'da biraraya geldi. Conrad Otel'de Kadir Topbaş'ın kendileri için verdiği yemeğe katılan öğrenciler Türkçe sevgisinin, dünya çocuklarının arasında ne denli yaygın olduğunu ortaya koydu. Her ülkenin final ekibiyle katıldığı yarışmada hünerlerini sergileyen konuk öğrenciler, İstanbul'da da öğrendiklerini izleyicilerle paylaştı. Türkçe şiirler şarkılar söyleyen dünya çocuklarının Türk dili ve kültürüne hakimiyetleri dikkat çekti. Sahneye çıkan Kırgız öğrenci Elfira Elkin'in sanat müziği eserini kusursuz şekilde okuması dinleyicilerin takdirini topladı. Ukraynalı Senea ve Maksim adlı öğrencilerin "Memleketim" şarkısını düet yaparak okuması da gecede dikkat çeken ayrıntılar oldu. Kadir Topbaş'ı temsilen yemeğe katılan İBB Genel sekreter Yardımcısı Muammer Erol, öğrencilere "Türkçenin en güzel konuşulduğu yerdesiniz" diye hitap ederek Türkçenin dünya dili olması çalışmalarının meyvelerinin alınmaya başladığını ifade etti.

Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen farklı dil ve ırklara mensup öğrenciler Türkçe konusundaki düşüncelerini heyecan içinde ifade etti. Öğrenciler, Türkçe konuşmayı sevdiklerini anlatarak, öğretmenleri ve Türk arkadaşları yardımıyla Türkçe konusunda kendilerini daha da geliştireceklerini söyledi. Öğrencilerin birçoğunun öğrenimlerinin bundan sonraki kısmını Türkiye'de sürdürmek istemeleri de dikkat çekti. 350 öğrencinin öğretmenleriyle birlikte katıldığı yemekte farklı ülkelerden gelen dünya çocuklarının oluşturdukları ortak dil anlayışı, olimpiyatların başarısını ortaya koydu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious