Dünya da öne çıkanlar

  • Giriş : 25.06.2006 / 00:00:00

24 Haziran'da dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ANKARA - Dışişleri Bakanı Gül, İran'ın nükleer programı ile ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Tahran'a gitti

İran'ın nükleer programına ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere Tahrah'a hareket eden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, görüşmelerden ümitli olduğunu belirterek, sorunun diplomatik yönden çözümü için çaba sarf ettiklerini ifade etti.

BERLİN - İran Dışişleri Bakanı: "Tekliflerin olumlu noktaları var"

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Tahran'a sunulan tekliflerde "olumlu noktalar" gördükleri ancak hala "soru işaretleri" olduğunu söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile Berlin'de bir araya gelen Mutteki, "Yapıcı bir görüşme oldu. Teklifleri inceliyoruz. Tekliflerdeki olumlu noktaları gördük ancak aynı zamanda sorular da oluştu." dedi.

GAZZE : Abbas'tan, Rice'a "İsrail'e baskı yapın" çağrısı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'dan, İsrail'e gerginliği artırmaması için baskı yapmasını istedi. Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, Abbas'ın dün telefonla görüştüğü Rice'dan, ABD'nin İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik hava saldırılarını durdurması için Filistin adına müdahale etmesini istediğini açıkladı.

AALST - Belçika'da polisin yaraladığı Türk hayatını kaybetti

Belçika'nın Aalst şehrinde bir hafta önce polis kontrolünün hemen ardından bilinmeyen bir nedenle polisinin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan Ceylan Ardıçlar hayatını kaybetti.a


BİŞKEK - "Medeniyetlerarası Diyalog ve Birlikte Yaşama" sonuç bildirgesi yayınlandı

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen "Medeniyetlerarası Diyalog ve Birlikte Yaşama" sempozyumu, sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla sona erdi. Kapanış oturumunda konuşan Diyalog Avrasya (DA) Platformu Genel Sekreteri Erkam Tufan Aytav Tarihi perspektif, eğitim, medya ve din olgusunun toplumların birlikte yaşamasına nasıl katkıda bulunabileceğini müzakere ettik. Değişik ülkelerden gelen entelektüel insanlarla toplumların birbirine yaklaşması ve karşılıklı anlayış için neler yapılabileceğini konuştuk" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious