Dünya devi 6 şirketten 30 bin işçi kıyımı

Dünya devi 6 şirketten 30 bin işçi kıyımı.52219
  • Giriş : 29.01.2009 / 15:16:00

Dünya devi altı firmadan 30 bine yakın işçinin çıkarılacağı haberi geldi. Küresel sermayeli şirketlerde işçi kıyımı son sürat devam ediyor... İşte o şirketler

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Hava trafiğindeki düşüş ve savunma bütçelerindeki baskı nedeniyle Chicago merkezli Boeing, 5 bin 500 kişiyi daha işten çıkaracağını açıkladı. Geçen yıl siparişlerinde düşüş yaşayan şirket ayrıca, beklentilerin altında kar edeceğini duyurdu.

Boeing Başkanı ve Üst Yöneticisi Jim McNerney, küresel ekonominin zayıflamayı sürdürdüğünü ve bunun da hava trafiğinin büyümesine ve finansmana etkisi olduğunu söyledi.

Şirket, daha önce açıkladığı 4 bin 500 kişiyi işten çıkarma kararına ek olarak 5 bin 500 kişiyle daha yollarını ayıracağını duyurdu.

TOSHIBA 4 BİN 500 KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARIYOR

Japon Toshiba, mart ayı sonuna kadar 4 bin 500 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, global yavaşlama nedeniyle 2009 ile ilgili yapılan projeksiyonların olumlu görünmediği belirtildi.

İşten çıkarılacak olan işçiler çip ve yarı iletken bölümünden olacak.

STARBUCKS'TAN 7 BİN KİŞİ

Dünyanın en büyük kahve zinciri olan Starbucks da işçi çıkaranlar listesindeki yerini aldı. Net gelirleri yarıdan fazla azalan şirket, 7 bin kişiyi işten çıkarmayı ve 200'ü ABD'de olma k üzere toplam 300 şubesini kapatmayı planlıyor.

SONY 8 BİN KİŞİYİ ÇIKARACAK

Dünya genelinde 185 bin çalışanı bulunan Sony, yeniden yapılanma tedbirleri nedeniyle 8 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Şirket, bu çerçevede sahip olduğu 57 tesisten 5 ya da 6'sını kapatacağını açıkladı.

JABİL CİRCUİT

ABD'li elektronik parça üreticisi, çoğunluğu deniz aşırı ülkelerde olmak üzere şirketin işgücünün neredeyse yüzde 4'ünü temsil eden 3 bin kişiyi işten çıkaracak.

Şirket, dünya genelindeki 10 fabrikasının işten çıkarmalardan etkileneceğini, ABD'de işten çıkarmaların sadece yüzde 10'unun gerçekleşeceğini bildirdi. Şirkette şu an 85 bin kişi çalışıyor.

Jabil Circuit, işten çıkarmalarla yılda 55 milyon dolar tasarruf sağlamayı beklerken, 2009 ve 2010'da vergi öncesi yükümlülüklerin 65 milyon dolar olacağı kaydedildi.

AOL

Time Warner Inc'in AOL bölümü maliyet kısmak için 700 kişiyi işten çıkaracak.

İşten çıkarmaların gelecek birkaç çeyrek içinde gerçekleşeceği bildirildi.

AOL Üst Yöneticisi Randy Falco, “Özellikle de böyle bir ortamda işgücümüz düşürmek hiç kolay değil, ancak amacımız çekirdek işlerimizin başarılı olması için gerekli desteği sağlamak” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*