Dünya devleri Türkiye'ye yatırım hazırlığında

Dünya devleri Türkiye'ye yatırım hazırlığında.14293
  • Giriş : 28.12.2007 / 12:59:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, otomotivde iki dünya devinin Türkiye'de yatırım için hazırlık yaptığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Çağlayan, otomotivde iki dünya devinin Türkiye'de 1.4 milyar Euro'luk yatırım yapmaya hazırlandığını açıklayınca, basın yatırıma hazırlanan otomotiv devlerinin peşine düştü.

Çağlayan bu firmalardan birinin yaklaşık 1 milyar, diğerinin de 400 milyon Euro'luk yatırım yapmayı öngördüklerini kaydetti. Söz konusu firmaların isimleri konusunda açıklama yapmaktan kaçınan Çağlayan, önemli olanın, bu işletmelerin Türkiye'ye gelmesinin sağlanması olduğunu bildirdi. Bakan Çağlayan, isimleri açıklamasa da Sabah, bu iki yeni yatırımcı konusunda önemli bilgilere ulaştı.

MAGNA LÜKS 4x4 ÜRETECEK

Bu firmalardan birisi dünyanın en büyük dördüncü yedek parça üreticisi Kanada merkezli Magna şirketi. Kısa bir süre önce Magna'nın Türkiye'de Tekirdağ'ı üs olarak belirlediği ve üretime hazırlandığı haberi Sabah Gazetesi'nde yayımlanmıştı.

25 milyar dolarlık cirosuyla 23 ülkede 83 bin kişiye istihdam sağlayan şirketin, Tekirdağ'da kurmayı planladığı tesisin inşaatına nisan-mayıs aylarında başlaması bekleniyor. 2008 yılı sonunda üretime geçmeyi planlayan şirketin Tekirdağ'da üretmeyi planladığı aracın ise Porsche'nin lüks SUV aracı Cayenne ya da BMW'nin yeni tasarladığı bir lüks MPV olduğu tahmin ediliyor. Magna'nın Türkiye'ye gelmesiyle Türk otomotiv sektörü için bir ilk gerçekleşecek. İlk kez E segmentinde yani lüks sınıfta yer alan bir araç Türkiye'de üretilecek. Magna'nın uzmanlık alanı spor otomobiller ve 4x4 SUV'lar. Magna, BMW için X3, Mercedes için G Class, Jeep için Grand Cherokee ve Commander, Chrysler için 300 C, Saab için 9-3 modellerinin üretimini de gerçekleştiriyor.

Aynı zamanda BMW, Audi, Alfa Romeo, Bentley, Ferrari, Ford, Volkswagen, Jaguar, Isuzu, Hyundai gibi firmalara her türlü mühendislik ve tasarım hizmeti veriyor. Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz da, yaptığı açıklamada Magna'yı yayma çalışmaları çerçevesinde Doğu Avrupa'da yatırım yeri ararken, kendilerini Türkiye'de yatırım yapmaya ikna ettiklerini söyledi. Şirketin ciddi bir istihdam ve yatırım hacmiyle Türkiye'ye gelmesini beklediklerini ifade eden Korkmaz, yatırımın sıfırdan yapılacak olmasının Türkiye açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Avrupalı üreticiler ön plana çıkıyor

Bir milyar Euro yatırım yapacağı söylenen Avrupalı firma konusunda çeşitli tahminler var. Türkiye'de mevcut yatırımları olan Fiat, Renault, Hyundai, Honda, Toyota çıkarılırsa, bu yatırımı Türkiye'de yapabilecek Volkswagen ve PSA öne çıkıyor. Ancak, Peugeot Citroen Grubu daha önce Rusya'da yeni yatırım planladıklarını açıklamıştı. Bu yüzden yatırım yapacak Avrupalı firmanın Volkswagen olabileceği fikri ağır basıyor. Çünkü VW markasının Türkiye distribütörlüğünü yapan Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk, uzun bir süredir VW'ni Türkiye'de yatırım için ikna etmeye çalışıyordu. Ancak, Doğuş cephesi yatırım için bir gelişme olmadığını söylüyor.

Otomotivcileri bu teşvikler çekiyor

DEV otomotiv firmaları, yatırım için çeşitli teşvikler istiyor. Başta Slovakya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti olmak üzere birçok Doğu Avrupa ülkesi, yabancı yatırımcılara teşvik sağlıyor. Yabancı yatırımcılara sağlanan 10 yıllık vergi tatili, kurumlar vergisi indirimi ve Ar-Ge teşvikleri,bu ülkelerin yıldızını parlatıyor. Yatırım için Çek Cumhuriyeti ile Türkiye arasında kalan Güney Koreli Hyundai, sonunda verilen teşvikler nedeniyle tercihini Çek Cumhuriyeti'nden yana kullanmıştı. Türkiye'de hafif ticari araç üretmek isteyen Japon Toyota'nın da yeni yatırım için vergi teşvği istediği konuşuluyor.

* Çek Cumhuriyeti: Yeni yatırım yapanlara 10 yıllık vergi tatili sağlıyor.

* Macaristan: Ar-Ge faaliyetlerine yapılan harcamanın yüzde 200'ü kurumlar vergisi dışında tutuluyor. Vergide yüzde 25-30'a varan indirim uygulanıyor. Vergi 5 yıla yayılıyor.

* Polonya: Serbest bölgelerde kurumlar vergisinde yüzde 50'lik avantaj veriyor.

* Slovakya: Yatırımı genişletme ve yenileme projesine 10 yıllık vergi tatili sağlarken, yeni yatırımlarda ise yüzde 50'lik vergi avantajı veriyor.

Fiat, Başbakan'dan yeni arsa istemiş

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda yatırımcı firmaların isimleri sır gibi saklanıyor. Ancak, bazı detaylar yatırımcı firmalarla ilgili tahminler yürütülmesine neden oluyor. Bunlardan biri yatırım söylentilerinin Başbakan Erdoğan'ın bir süre önce İtalya'ya yaptığı ziyaret sonrasında konuşulmaya başlanması. İtalya ziyareti sırasında Fiat CEO'su Marcionne, Bursa'daki Tofaş tesislerinin artık kendilerine yetmediği söyleyerek, Başbakan'dan fabrikaya uzak olmayan bir yerde 1 milyon metrekarelik arazi istediği öne sürülüyor. Bu ziyaret sonrasında otomotiv yatırımlarının konuşulmaya başlanması, iki dev yatırımcıdan birinin Fiat olabileceğiyle ilgili tahminler yürütülmesine neden oluyor.

Türk otomotivi üretimle devleşiyor

TÜRKİYE ihracatının, istihdamının ve üretiminin lokomotifi otomotiv sanayinin kasım ayı rakamları açıklandığında tarihi rekorlara imza attığı görülüyor. Otomotiv Sanayi Derneği'nin (OSD) rakamlarına göre otomotiv sektörünün kasım sonu üretim adedi geçtiğimiz yılın ilk 11 aylık dönemine göre yüzde 10.5 arttı. Traktör üretimi hariç toplam otomotiv üretimi kasım ayı sonunda bir milyon sınırına dayandı ve 997 bin 69 adet olarak gerçekleşti. 2006 yılında bu rakam 902 bin 728 adet olarak gerçekleşmişti. 2010 yılında üretimde 2 milyon adet hedefi ise sektör oyuncuları tarafından açıkça konuşulmaya başlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious