Dünya doktorlarından İsrail'e çağrı

Dünya doktorlarından İsrail'e çağrı.14698
  • Giriş : 15.01.2009 / 11:48:00
  • Güncelleme : 15.01.2009 / 11:50:23

Dünya çapındaki saygın tıp dergisi Lancet'ta yayınlanan makalelerde, çok sayıda kadın ve çocuğun öldüğü Gazze'de şiddetin durdurulması çağrısında bulunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail'in Gazze'ye saldırılarının ortaya çıkardığı insani duruma ilişkin ayrıntılı özel bir haberin yer aldığı dergide, söz konusu saldırılarda, pazartesi günü itibarıyla duyurulan, 292 çocuk ve 75 kadının öldüğü bilgisine yer verilirken, makalelerde bölgedeki hastanelerdeki durumun kabus gibi olduğu belirtildi.

Dergide, Gazze'nin en büyük hastanesindeki 585 yatağın, İsrail'in 27 aralıkta başlayan saldırılarının ilk haftasında dolduğuna işaret edilirken, derginin baş yazısında Gazze'de girişilen şiddetin sivil halka yönelik haksız kayıplara yol açtığı vurgulandı.

Yayınlanan başyazıda da savaş zamanlarında sivillerin korunmasını öngören uluslararası anlaşmaya işaret edilerek, Gazze'de olanların 4'üncü Cenevre Konvansiyonu'nun ihlali olduğu kaydedildi.

Gazze'de El Şifa hastanesinde çalışan ve 20 yılı aşkın süredir savaş bölgelerinde görev yapan Norveçli doktorlar Mads Gilbert ve Erik Fosse, dergideki yazılarında, Gazze'deki sağlık durumunu "kabus gibi bir yıkım" olarak niteledi. Norveçli doktorlar, Gazze'ye ulaştıkları 31 aralıktan bu yana her yaştan çok fazla sayıda kadın, çocuk ve erkekte bugüne kadar tanık oldukları en korkunç yaraları gördüklerini bildirdi.

Dergideki yazılarda, Gazze'de saldırıların ilk iki haftasında 350'den fazla ameliyat yapıldığı belirtilerek, ameliyata alınan hastaların tümünün saldırılarda yaralananlar olduğuna, diğer bütün ameliyatların ertelendiğine işaret edildi.

Ameliyathanelerde de bir masa ve çoğu çalışmayan birkaç lamba bulunduğunu, kimi zaman cep telefonlarının ışıklarının kullanılmak zorunda kaldığını ifade eden Norveçli doktorlar, girdikleri ameliyatların istatistiki verileri vermediler ancak çok sayıda organ kesilmesi ameliyatında yer aldıklarını vurguladı. Doktorlar, hastaneye gelen ölü ve yaralıların büyük çoğunluğunun sivil olduğuna tanıklık ettiklerini de kaydetti.

TIP ÖĞRENCİLERİNDEN İMZA KAMPANYASI

Lancet tıp dergisinde ayrıca, Gazze saldırılarının sona erdirilmesi çağrısının yer aldığı, 700'den fazla tıp öğrencisi tarafından imzalanan bir mektup da yayımlandı.

Dünya Sağlık Örgütü de geçen hafta, Gazze'deki sağlık hizmetlerinin "çökme noktasında" olduğunu bildirmişti.

BM Çocuk Fonu (UNICEF) da Gazze'deki durumu "trajik" ve "kabul edilemez" olarak nitelemişti.

Uluslararası Kızılhaç komitesi de İsrail'in, yaralıların tahliyesi ve tedavisi konusunda uluslararası insani yasalar çerçevesinde yükümlülüklerini yerine getirmediğini açıklamıştı.

İsrail'in Gazze saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 1000'i aştı. Saldırılarda ölenlerin 400'den fazlasını kadın ve çocuklar oluşturuyor. İsrail ise saldırıların başlamasından bu yana 13 İsraillinin öldüğünü bildiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*