Dünya Ekonomi Forumu'ndan notlar

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasıyla başlayan Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesi, iki gün boyunca dört ana başlık altında düzenlenecek toplantılarla sürecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toplantıların ana hatlarını çizen forumun eylem çerçevesinde, Türkiye'nin jeopolitik rolü başlığı altında, Türkiye'nin bölgesinde bir istikrar modeli olduğu belirtilerek, bölgesel çatışmaları gidermede ve gerginlikleri azaltmada aktif bir rol oynayabilecek pozisyonda olduğu vurgulanıyor.

Bu kapsamda, Türkiye'nin soğuk savaş döneminde olduğu gibi NATO içindeki rolünü ve dünyanın çeşitli bölgelerinde BM gücü çerçevesinde gerçekleştirdiği görevleri devam ettirmesi gerektiği ifade ediliyor.

Türkiye'nin ayrıca, enerji konusundaki politikalarını Avrupa ülkeleriyle birlikte aynı çizgide yürüterek güvenilir bir enerji ortağı olabileceği ve Avrupa'nın enerji bağımsızlığı alanında uzun vadeli riskleri azaltabileceği belirtiliyor.


-KARŞILIKLI ÇIKARA DAYALI OLUMLU SÜREÇ-


AB müzakereleri konusunda, Avrupa'nın Türkiye'nin risk azaltıcı rolünü göz önünde bulundurması gerektiği kaydedilen eylem çerçevesinde, Türkiye'nin de Avrupalılaşmanın karşılıklı çıkara dayalı olumlu bir süreç olduğu konusunda anlayış değişikliğine gitmesi tavsiye ediliyor.

Eylem çerçevesindeki Türkiye'nin rekabet gücü başlığındaysa, Türkiye'nin ekonomik reformları sürdürmesi ve ayrıca dinamizm, liberalizm, modernizm ve güvenilirlik konularında bir marka olarak konumlandırılması ile kadınlara daha fazla fırsat sağlanması zorunluluğuna yer veriliyor.

Kültürlerarası diyalog başlığı da, Türkiye'de sergilenen laik demokrasi ile İslam'ın birbirini tamamlayıcı özelliğinin diğer Müslüman ülkelere de örnek teşkil etmesi ve bunun da Müslüman toplumlarla batı arasında diyalog platformu yaratması gerekliliğini belirtiyor.


-KATILIMCILAR-


Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesinde yaklaşık 400 katılımcı bulunuyor.

Zirveye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte 13 bakan katılıyor. Litvanya Devlet Başkanı Valdas Adamkus, İran Devlet Başkanı Yardımcısı Parviz Davudi, Mısır Başbakanı Ahmed Mahmud Nazif, Gürcistan Başbakanı Zurab Nogaideli, Katar Başbakanı Abdullah Bin Halife El Tani ve Romanya Başbakan Yardımcısı Bogdan Pascu da katılımcılar arasında yer alıyor.

Bunun dışında, çok sayıda ülkenin bakanları ile AB Komisyonu üyelerinin katıldığı forumda, Coca-Cola International Başkanı Muhtar Kent, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Goldman Sachs Başkanı Peter Sutherland, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan gibi iş dünyasının önde gelen isimleri de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious