Dünya Ekonomi Forumu'ndan notlar

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Dünya Ekonomi Forumu Türkiye Zirvesi, Başbakan Erdoğan'ın katılımcılar onuruna verdiği akşam yemeği ile sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çırağan Sarayı'nda düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesi sona erdi. İki gün süren zirvede çok sayıda ikili iş görüşmesi yapıldı. Çoğu yabancı olmak üzere yaklaşık 400 katılımcanın yatıldığı zirveye Hükümet büyük ilgi gösterdi.

Başbakan Erdoğan iki gün boyunca zirvede hazır bulunarak ikili görüşmeler yaptı. Aralarında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Başmüzakereci Ali Babacan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, devlet bakanları Kürşad Tüzmen, Nimet Çubukçu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da olduğu kabine üyeleri zirvede toplantılara katıldı.

Zirvede iki günde 19 oturum düzenlendi. Bu oturumlarda çoğunlukla Türkiye'nin AB ile müzakere sürecine ve bu süreçte izlemesi gereken yola vurgu yapılırken toplantılarda Türkiye ve bölgedeki istikrar, eğitim sistemi, kadının iş gücüne katılımı, finans piyasaları gibi hayati konular ele alındı.

Zirvenin birinci gününün sonunda TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın ev sahipliğinde davetlilere akşam yemeği verildi. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan son günde yaptığı kapanış konuşmasının ardından davetliler onuruna Çırağan Sarayı'nda akşam yemeği verdi. Erdoğan burada yaptığı konuşmada "Yoğun ve heyecan dolu, aklın ve bilginin kaynaşarak bize yeni ufuklar kazandırdığı zirvenin ardından düzenlenen yemekle toplantımızda sizi en kalbi duygularımla selamlıyorum" şeklinde konuştu.

Erdoğan, konuşulacak herşeyin telaffuz edildiğini ifade ederek davetlilere afiyet olsun dileklerini iletti.

Erdoğan, yemeğin ardından Ürdün'e gitmek üzere yola çıkacağını açıklayarak davetlilere hayırlı yolculuklar diledi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, kapanış konuşmalarının yapıldığı sırada iki günün yorgunluğunun etkisiyle oturduğu koltukta gözlerini kapatarak dinlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious