Dünya Ekonomik Forumu'na yoğun ilgi

  • Giriş : 20.11.2006 / 00:00:00

İstanbul'da 23-24 Kasım 2006 tarihlerinde Dünya Ekonomik Forumu'na (WEF) gerçekleşecek .

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

15 yılı aşkın süredir WEF'e üye olan Başbakan Erdoğan'ın Danışmanı Cüneyd Zapsu, hükümetin de forumu desteklediğini belirterek, "Çünkü bizlerin eksik olduğu bir yön, kendimizi yeterince anlatamamaktır. Bu da önemli bir platform" dedi. Zapsu, yoğun ilgi nedeniyle katılımcı sayısının 250'den 400'e çıkarıldığını söyledi.

Çırağan Sarayı'nda gerçekleşecek WEF öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Cüneyd Zapsu, 15 seneyi aşkın süredir foruma üye olduğu için organizasyona yardımcı olmaya çalıştığını ifade etti. Zapsu, forumun Türkiye'de gerçekleştiriliyor olmasının önemini vurgulayarak, tahminlerin üzerinde bir katılım olduğunu ve 3 hafta önce kayıtların durdurulduğunu belirtti. Zapsu, "250 düşünüyorlardı. 400'lerde kapıyorlar. Neredeyse çoğu yabancı gelenlerin. Hem dünyanın sayılı işadamları geliyor. Hem de devlet başkanlarıgeliyor. Bu da Türkiye'nin çok önemli bir durumda çok in bir durumda olduğunu gösteriyor" diye konuştu. Hükümetin de forumu desteklediğini dile getiren Zapsu, "Tabiki iyi bir platform.Çünkü bizlerin eksik olduğu bir yön, kendimizi yeterince anlatamamaktır" dedi.

'ERDOĞAN BU DEFA BAŞBAKAN OLARAK KATILACAK'

Daha önce 1998 yılında forumun Avrupa toplantısının Türkiye'de yapıldığını ifade eden Cüneyd Zapsu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tesadüfen o dönemde toplantıya katıldığını ve hiçbir resmi vazifesi olmamasına rağmen katıldığı toplantının yoğun ilgi gördüğünü anlattı. Zapsu, "Şimdi de başbakan olarak katılacak. Açılş konuşmasını ve toplantının kapanışını yapacak" diye konuştu.

'TÜRKİYE, EKONOMİK VE SİYASİ ANLAMDA GÜNDEMDEKİ EN SICAK MADDE'

WEF Avrupa ve Orta Asya Direktörü Felix Howald ise, bu yılki toplantı yeri olarak Türkiye'yi seçmelerinin, ekonomik ve siyasi nedenleri olduğunu dile getirerek,''Neden Türkiye? Çünkü Türkiye, ekonomik ve siyasi anlamda gündemdeki en

sıcak madde. Üyelerimizin özellikle yerel ortaklık fırsatlarını görmek için Türkiye'de toplanma talebi oldu. Siyasi açıdan ise AB sürecinde herkes, gelişmeleri, reformları daha fazla takip etmek istiyor. Türkiye'de bulunan mevcut üyelerimiz ve diğer üyelerin, şirketlerin isteği ve devletin desteği sonucu buraya geldik'' ifadelerini kullandı.

Howald, gazetecilerin, ''Türkiye, üyeleriniz için neden bu kadar önemli?'' sorusuna ''Türkiye'deki piyasa ve piyasanın boyutu da etkili oldu. Özellikle Türkiye'nin hem Orta Asya hem de Bağımsız Devletler Topluluğu'na açılan kapı ve geçiş noktası olması, bölgeye dair daha fazla bilgi edinme ve Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda ne gelişim göstereceğini öğrenme isteği, üyelerimizi etkiledi'' yanıtını verdi. Howald, WEF Türkiye'ye katılımı başlangıçta 250 kişide tutmayı amaçladıklarını, ancak çok büyük ilginin olması nedeniyle sayıyı 380'e çıkardıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious