Dünya Ekonomik Forumu'nda Kıbrıs konuşuldu

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Dünya Ekonomik Forumu'nun İstanbul'da başlayan toplantısında, ilk oturumda Kıbrıs konuşuldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Müzakere sürecinin devam etmesini istediklerini ifade eden Komiser Almunia, bu soruna çözüm bulmak istediklerini söyledi. İstikrarlı bir Türkiye'nin kaçınılmaz olarak Avrupa'nın refahına yardımcı olacağına işaret eden Almunia, müzakere sürecinin başarılı şekilde tamamlanması gerektiğini ifade etti.

Daha sonra söz alan Litvanya Cumhurbaşkanı ıÜüValdas Adamkus da, Türkiye'nin mutlaka bir gün AB'ye üye olacağını söyledi. Türkiye'ye yönelik çifte standart uygulandığına yönelik tartışmalara değinen Cumhurbaşkanı, "Türkiye'ye çifte standart uygulanmıyor" dedi.

'Türkiye'nin Avrupa'ya ait olduğuna yönelik mesajın verilmesi gerektiğini' belirten Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin AB yolundaki kararlılığının devam etmesi gerektiğini söyledi.

Devlet Bakanı Ali Babacan da, AB'nin Kıbrıs konusunda hem yargıç hem savcı olmaya çalıştığını, bu nedenle tarafsız olamayacağını vurguladı. Babacan, reformaların uygulanması noktasında problem olduğunu, bunda çözüm olarak da zihniyet değişiminin gerekli olduğunu söyledi.

İşadamı Ferit Şahenk de, Türkiye ile AB arasında iletişim eksikliği olduğuna vurgu yaptı. Şahenk, AB'nin Türkiye yaklaşımını tekrar gözden geçirmesi gerektiğine işaret etti.

Diğer bir katılımcı Hanzade Doğan ise, Türkiye'nin AB desteğinin Kıbrıs sorunu nedeniyle düştüğünü söyledi. Doğan, KKTC'nin Annan Planı'na evet diyerek üzrine düşeni yaptığını, ama buna rağmen cezalandırılmaya devam ettiğini, Rum tanarfının ise Annan Planı'na hayır demesine rağmen ödüllendirildiğini söyledi. Ayrıca, 'Fransız meclisinin Emeni kararı ile kötü olan durumu daha da kötüleştirdiğini' söyleyen Doğan, AB'nin, geleceğinde nasıl bir birlik olacağına karar vermesi gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious