Dünya ekonomisi çöküyor mu?

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

İngiltere’nin prestijli gazetelerinden Independent’ın bugünkü ilk sayfasında dünyanın dört bir yanından, borsalardaki hayal kırıklığını yansıtan fotoğraflar var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Independent’ın manşetiyse "Üç gündür süren karışıklık sonrası dünya ekonomisi çöküşe mü sürükleniyor?".

Amerikan Merkez Bankası’nın eski başkanı Alan Greenspan’in dün Tokyo’da bir konferansta, ülkesinin ekonomisinin yıl sonuna kadar durgunluğa girmesinin mümkün olduğunu söylemişti.

Clinton: Ekonomik egemenliğimizi yitiriyoruz

Independent, bu sözlerin ve diğer durgunluk uyarılarının, yine piyasaları karıştırdığını belirtiyor. Gazete, Amerika Birleşik Devletleri’nde başkan adaylarından Senatör Hillary Clinton’ın yaşananlarla ilgili yorumunu da sayfasına taşımış:

"Hillary Clinton son günlerde yaşananların ülkesi için ciddi bir uyarı olduğunu söyledi. Clinton, Çin’in de dahil olduğu ekonomilerin küreselleşmesi süreci yüzünden ülkesinin giderek ekonomik egemenliğini kaybettiğini belirtti".

Bazı uzmanların "Şangay Hapşırığı" olarak tanımladıkları son ekonomik gelişmeleri, Çin’de Şangay Borsası’nın yüzde 9 oranında değer yitirmesi tetiklemişti.

’Dünya ekonomisinin yavaşlaması kaçınılmaz’

Independent yazarı Hamish McRae dünya ekonomisine atfen "Yavaşlama kaçınılmaz. Yanıtı belirsiz tek soru bunun ne zaman gerçekleşeceği" demiş bugünkü yazısında.

McRae, son gelişmeleri ise "çöküşten ziyade piyasaların kendi dengesini bulma süreci" olarak yorumluyor.

Yazar, herşeye karşın olumlu bulduğu dünya ekonomisinin gidişatını üç gelişmenin değiştirebileceği görüşünde:

"Bunlardan birincisi, Amerikan ekonomisinin, muhtemelen emlak piyasasındaki çöküş sonucu durgunluğa girmesi. İkincisi, Amerika’da emlak piyasasındaki çöküşün küresel düzeyde diğer ülkelere de sıçraması. Üçüncüsü de enerji fiyatlarındaki muhtemel bir artış."

Financial Times: Yen olumsuz, ABD imalat sanayi olumlu faktördü

Financial Times’ın bugünkü manşetiyse, "Satış furyası dünya çapında piyasalarda can yakıyor." Gazete piyasaları dün bir olumlu, bir de olumsuz haberin etkilediği kanısında:

"Japonya’nın para birimi Yen’in değerindeki artış dünya piyasalarında satış trendini hızlandırdı. Piyasaları biraz da olsa yatıştıransa, Amerika Birleşik Devletleri’nde imalat sanayinden gelen beklentilerin üzerinde olumlu rakamlar oldu."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious