Dünya fahri konsoloslar Gül'e "Altın Ödül" verdiler

Dünya fahri konsoloslar Gül'e
  • Giriş : 18.04.2008 / 15:41:00

Abdullah Gül'ün ödülünü, onun adına İzmir Valisi Cahit Kıraç teslim aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya Fahri Konsoloslar Federasyonu (FICAC) tarafından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ''FICAC Altın Yıldızı'' ödülü verildi. Abdullah Gül'ün ödülünü, onun adına İzmir Valisi Cahit Kıraç teslim aldı.

FICAC tarafından her yıl bir şehirde düzenlenen geleneksel ''Bahar Yemeği'' bu yıl Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayelerinde, İzmir'de gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İzmir Konağı'nda onuruna verilen yemeğe, programındaki son andaki değişiklikten dolayı katılamadı.

Cumhurbaşkanı Gül'ü temsilen İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın yer aldığı yemekte, FICAC Başkanı ve Jamaika'nın Türkiye Fahri Konsolosu Arnold Foote, federasyon üyeleri, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Necip Kalkan ve Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş katıldı.

FICAC Başkanı Foote, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e takdim edilecek ''FICAC Altın Yıldızı'' ödülünü vermek üzere yaptığı konuşmada, katılımcılara Cumhurbaşkanı Gül'ün öz geçmişi hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ''Tecrübeli bir insan, sadık bir demokrat ve inanmış bir Avrupalı. Eşi olmayan bir lider'' sözleriyle niteleyen Foote, şunları kaydetti:

''Bunlar bugün kendisine ödül vermek istediğimiz kişiyi en iyi betimleyen kelimeler. O, modern bir devrimci ve 21. yüzyılın çok boyutlu zorluklarının üzerinden gelecek olan, Türk insanının kaderini belirleyecek olan büyük bir lider. Kimse bu ödülü ondan fazla hak edemez.

Cumhurbaşkanı Abdulah Gül, çok yönlü ve görev bilinci olan bir insan. Sorumluluk işlerin iyi yapılmasını sağlar, ama sevgi ve bağlılık güzelleştirir. Bu nedenle büyük bir memnuniyet ve gururla Dünya Fahri Konsoloslar Federasyonu'nun, Sayın Abdullah Gül'ün ülkesine yaptığı katkılardan dolayı federasyonun verdiği en büyük ödül olan FICAC Altın Yıldızı ödülünü sunmaya karar verdiğini bildiririm.''

FICAC Başkanı Foote, konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e verilmesi kararlaştırılan ödülü ve beratını, kendisine iletilmek üzere İzmir Valisi Cahit Kıraç'a takdim etti.

İzmir Valisi Kıraç, ödülün verilmesinin ardından yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatıyla onu temsilen bu anlamlı etkinlikte bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, bizzat kendisinin yer almayı arzu ettiği yemeğe, başka bir programı nedeniyle katılamadığını dile getiren Kıraç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e verilen ödülünü kendisine 25 Nisanda Ankara'da sunacağını bildirdi. Kıraç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''Ödülden duyduğu memnuniyeti ifade ettiğini'' kaydetti.

Devletler ve uluslararası ilişkilerdeki artan yoğunluğun, konsolosların fahri konsoloslarca desteklenmesini zorunlu kıldığını belirten Kıraç, fahri konsolosların ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından taşıdığı öneme işaret etti.

Fahri konsolosların o ülkenin dilini kültürünü yakından tanıyan kişiler olarak bu noktada önemli görevler üstlendiklerini ifade eden Kıraç, şöyle konuştu:

''Türkiye de fahri konsoloslardan geniş ölçüde yararlanmakta. Fahri konsoloslar bir yandan bulunduğu ülkeyle Türkiye arasındaki ilişkilerin kurulmasını sağlamakta, bir yandan da Türkiye'nin bu ülkede en iyi şekilde tanınmasını sağlamak için gayret göstermektedirler. Aynı şekilde Türkiye'de görev yapan fahri konsoloslar da bu yönde çalışmaktadırlar. Türkiye'nin, fahri konsoloslara her türlü desteği vereceğinden hiç şüpheniz olmasın.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious