Dünya Fethullah Gülen'i konuşuyor

Dünya Fethullah Gülen'i konuşuyor.13178
  • Giriş : 23.04.2009 / 04:03:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 16:19:30

Fethullah Gülen, düşünceleriyle bütün dünyada ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünyaca ünlü uluslararası ilişkiler dergisi Foreign Policy'nin "Yaşayan En Büyük 100 Entelektüel" arasında yaptığı ankette birinci seçilen Fethullah Gülen Hocaefendi, düşünceleriyle bütün dünyada ilgi odağı olmaya devam ediyor. Ukrayna'nın en popüler Aktüel Dergisi Favorit, bu ayki kapak konusu olarak Gülen'i seçti ve kendisiyle yaptığı röportajı yayımladı. Gülen'in verdiği mesajlar ülkede büyük yankı buldu.

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin diyalog ve barış mesajları tüm dünyada yankılanıyor. Ukrayna'nın önde gelen medya kuruluşu Güney Ukrayna Medya holding'e bağlı Favorit Dergisi bu ayki sayısını Gülen'e ayırdı.

Derginin kendini insanlığa adamış bir entelektüel olarak tanımlandığı Fethullah Gülen, röportajında batı dünyasının İslam'a bakış açısı ve İslam dünyasındaki ayrılıkların sebepleri gibi soruları cevaplandırdı.

IFrame

12 VE 13'ÜNCÜ ASIRLARDA PEŞPEŞE DEVAM EDEN HAÇLI SEFERLERİ, İSLAM'IN VE BİLHASSA PEYGAMBER EFENDİMİZ'İN BATI'DA ÇOK YANLIŞ TANITILMASINA, İSLAM İLE İLGİLİ GERÇEKLERİN ÇARPITILMASINA SEBEP OLMUŞTUR. BİLHASA AYDINLANMA DÖNEMLERİNE KADAR BATI'DA İSLAM İLE ALAKALI İMAJ, UMUMİYETLE HEP BU HAÇLI SEFERLERİ ÇAPTIRMASININ TESİRİNDE KALMIŞTIR.


Ukraynalı gazetecilerin Hz.İsa'ya İslam'ın bakış açısını da sordukları röportajda Gülen, Kuran'ı Kerimin Hz.İsa'ya atfettiği önemi anlattı.

HZ.İSA(A.S), CENAB-I ALLAH'IN BİR BABA VASITALIK ETMEDEN TERTEMİZ, BAKİRE, İFFET SEMBOLU HZ.MERYEM'E İLKA BUYURDUĞU BİR RUH İLE BU VALİDEMİZİN RAHMİNDE TEŞEKKÜL ETMİŞTİR. CENAB-I ALLAH, DOĞDUKTAN SONRA ONU HZ.MERYEM VALİDEMİZİ BİR TAKIM TÖHMETLERDEN KORUMAK İÇİN KONUŞTURMUŞ, O DA ALLAH'IN BİR KULU OLDUĞUNU, ABRAŞI, ALACILIYI, DOĞUŞTAN KÖRÜ TEDAVİ ETME, CENAB-I ALLAH'IN İZİN VERDİĞİ ÖLÜLERİ DİRİLTME, İNSANLARIN EVLERİNDE NELERİ DEPO EDİP NELERİ YEDİKLERİNİ BİLME GİBİ MÜCİZELERLE DONATILMIŞ BİR PEYGAMBER OLARAK GÖNDERİLECEĞİNİ SÖYLEMİŞ VE DAHA SONRA BÖYLE BİR PEYGAMBER OLARAK GÖNDERİLMİŞ, AYRICA MİSYONUN ÖNEMLİ BİR FONKSİYONU OLARAK PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED'İN(S.A.S) GELECEĞİNİ MÜJDELEMİŞTİR.

Röportajda tarihteki Türk devletlerinin içerisinde yaşayan Hristiyan ve Musevi vatandaşların hiç bir zaman ayrıma tabi tutulmadığını ifade eden Gülen, bunun İslam inancı açısından da ne kadar önemli olduğunu şu çarpıcı örnekle açıkladı.

HZ.İSA'YA VE HZ.MUHAMMED'E, KUR'AN'A VE İNCİL'E İNANMAYAN BİR MUSEVİ YİNE MUSEVİDİR; HZ.MUHAMMED'E VE KUR'AN'A İNANMAYAN BİR HİRİSTİYAN YİNE HİRİSTİYAN'DIR AMA,HZ.İSA'YA, HZ.MUSA'YA HZ.DAVUD'A, HZ.SÜLEYMAN'A, HZ.İBRAHİM'E, KISACA HERHANGİ BİR PEYGAMBERE,BUNUN GİBİ İNCİL'E,TEVRAT'A, ZEBUR'A İNANMAYAN BİR KİMSE ASLA MÜSLÜMAN OLAMAZ; BUNLARDAN BİRİNE BİLE İNANMAMAK KİŞİYİ İSLAM DAİRESİNDEN DIŞARIYA ÇIKARIR. BUNDAN DOLAYIDIR Kİ,İSLAM,KENDİNDEN ÖNCEKİ İLAHİ GELENEKLERİ ASLA DIŞLAYICI OLMAMIŞ,ONLARI KUCAKLAMIŞTIR.

Gülen, büyük yankı bulan röportajını şu sözlerle tamamladı.

ODESSALI HRİSTİYANLARIN ELBETTE REHBERLERİ, DİN BÜYÜKLERİ VARDIR VE ONLARA SÖYLENMESİ GEREKENİ SÖYLEMEKTEDİRLER. BİR MÜSLÜMAN,YANİ DİNLERİN TEMEL BİRLİĞİNE İNANAN BİRİ OLARAK, ONLARIN SÖYLEDİKLERİNİN BİR MÜSLÜMANIN SÖYLEDİĞİNDEN VE SÖYLEYECEĞİNDEN FARKLI OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM. HZ.İSA GİBİ, BİZİM NAZARIMIZDA ULÜ'L-AZM,YANİ TARİH BOYU GELMİŞ PEYGAMBERLER ARASINDA EN BÜYÜK BEŞ PEYGAMBERDEN BİRİ OLAN BİR ZATIN ARDINDAN GİTMEK, ONU TAKİP ETMEK, YAPABİLECEK EN GÜZEL ŞEYLERDENDİR.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*