Dünya gözünü Antalya'ya dikti

  • Giriş : 17.02.2006 / 00:00:00

29 Mart'taki güneş tutulmasını NASA Side'den, İranlı ve Norveçli araştırmacılar Manavgat'tan, Japonlar da Adrasan'dan yayımlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Uzmanı Dr. Tuncay Özışık, NASA'nın Explorotorium ekibinin güneş tutulması nedeniyle 29 Mart'ta Side Antik Tiyatrosu'ndan gün boyu canlı yayın yapacağını söyledi. Özışık, NASA ekibinin hazırlayacağı "Earth Day 2006" programının ABD, Avrupa ülkeleri ve Mısır'dan izleneceğini bildirdi.
İran İsfahan'daki Hedayatgaran Araştırma Merkezi'nden Manavgat'a gelecek dört kişilik bilimsel araştırma ekibinin de tutulmayı internetten canlı yayımlayacağını dile getiren Özışık, Japonya'dan bir grup bilim adamının tutulmayı Adrasan'da görüntüleyeceğini ve internetten canlı yayımlayacağını kaydetti. Özışık, Norveç Oslo Üniversitesi'nden 150 bilim adamının da güneş tutulmasını izlemek ve internetten naklen yayımlamak üzere Manavgat'a geleceğini bildirdi.

'Dersimiz gökbilim'
Antalya Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sezai İrtem, tam güneş tutulması nedeniyle 29 Mart'ta il ve ilçelerdeki okullardaki tüm derslerde gökbilim konusunun işleneceğini söyledi. Güneş tutulması nedeniyle öğrenciler arasında resim ve şiir yarışmaları da düzenleneceğini ifade eden İrtem, uzay bilimiyle ilgili konferanslar verileceğini dile getirdi.
Öğrencilere güneş tutulmasını izlemek üzere verilecek özel gözlükler için sponsor aradıklarını söyleyen İrtem, gözlüklerin ücretsiz olarak ya da sembolik bir ücretle öğrencilere dağıtılacağını ifade etti. Öğrencilerin tutulmayı özel gözlükleriyle okullarından takip edeceklerini anlatan İrtem, konuya özel ilgisi olan bazı öğrenciler için teleskop temin edebileceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious