Dünya Gündemi

  • Giriş : 12.07.2006 / 00:00:00

Saat 18:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TEL AVİV Lübnan ve İsrail savaşın eşiğine geldi

Lübnan’daki Hizbullah güçleri sınırdaki İsrail askerlerine saldırı düzenledi. En az 3 askeri öldüren Hizbulalh üyeleri, 2 askeri de kaçırdı. Saldırıdan Lübnan’ı sorumlu tutan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Hizbullah’ın bu sabah İsrail askerlerine düzenlediği saldırının savaş sebebi olduğunu ifade ederek, saldırıya güçlü bir karşılık vereceklerini açıkladı. Lübnan Turizm Bakanı Joseph Sarkis, İsrail’in saldırması durumunda tüm Lübnan kuvvetlerinin direniş örgtüleriyle birlik olarak İsrail’e karşı savaşacağını söyledi.

ŞAM Suriye: "Filistinlileri ve Lübnanlıları kışkırtan İsrail işgalidir"

Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Faruk el Şara, Hizbullah’ın 2 İsrail askerini kaçırdığı operasyonun sorumlusunun İsrail olduğunu söyledi. İran’ın nükleer başmüzakerecisi Ali Laricani ile görüşmesinin ardından konuşan Şara, "Filistinlileri ve Lübnanlıları provoke eden şey işgaldir." dedi.

GAZZE İsrail, bugün Gazze’de 18 Filistinliyi öldürdü

Gazze Şeridi’ndeki saldırıları sürdüren İsrail Ordusu, bugün 18 Filistinliyi öldürdü.

BAĞDAT Bağdat’ın göbeğinde PKK bürosu

Eli kanlı terör örgütü PKK Irak’ın başkenti Bağdat’ta irtibat bürosu açtı. Kentin en işlek semlerden biri olan Veziriye’de "Öcalan Kültür Merkezi" adı altında açılan büro faaliyete girdi. PKK’nın büroyu siyasi propaganda, teröristlerin yurt dışına çıkış ve Bağdat’ta tedavi gören militanların takibi için kullanacağı öğrenildi. Veziriye semtinde açılan PKK bürosu, Türkiye Büyükelçiliği’ne de 500 metre mesafede bulunuyor.

BRÜKSEL Rehn, TCK’nın değiştirilmesini istedi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, TCK’nin tartışmalara neden olan 301. maddesinin değiştirilmesini istedi.
BRÜKSEL AB’den Microsoft’a 280.5 Milyon Euro ceza

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Amerikalı yazılım devi Microsoft’un 2004 tekel kararına uymadığı için 280.5 Milyon Euro ceza verdi

DAEGU Türkler Güney Kore Bilim Olimpiyatı’nda da önde

38. Uluslararası Kimya Olimpiyatları 2-11 temmuz tarihleri arasında kardeş ülke Güney Kore’nin Daegu şehrinde 67 ülkenin katılımıyla yapıldı. Türkiye yarışmalarda 1 altın, 3 bronz ve en iyi kız öğrenci özel ödülünü kazanarak başarılarına bir yenisini daha eklemiş oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious