Dünya Gündemi - Öne Çıkanlar 17:30

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Saat 17:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BAĞDAT - Saddam, Iraklıları birlik olmaya çağırdı

ABD işgalinden sonra kurulan Irak Özel Mahkemesi tarafından idama mahkum edilen Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, ülkede yaşayan etnik ve dini grupları birlik olmaya çağırdı


NEW YORK - ABD kongre seçimlerinde oy verme işlemi başladı

ABD'de Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi ile üst kanadı Senato'nun yenileneceği seçimlerde oy verme işlemi başladı. Seçimlerde Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin 435 sandalyesi, üst kanadı 100 sandalyeli Senato'nun 33 üyesi değişecek


DUŞANBE - Tacik seçimlerinin galibi yine Rahmanov oldu

Tacikistan'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini İmamali Rahmanov büyük bir farkla kazandı. ıÜüResmî sonuçlara göre yüzde 79.3 oranında oy alan Rahmanov'un en yakın rakibi yüzde 6.2'de kaldı. Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) seçimin adil ortamda yapıldığını savunurken, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) adaylar arasında rekabet ortamının sağlanmadığını belirtti.


BİŞKEK - Bakiyev: "Parlamentoyu dağıtma niyetinde değilim ama gerekirse bu hakkımı kullanırım"

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Bakiyev muhalif milletvekillerinin kendi anayasalarını kabul etmelerinin yasadışı olduğunu vurguladı. Bakiyev, tüm bu olaylara rağmen parlamentoyu dağıtmak niyetinde olmadığını söyledi. Bakiyev, bununla birlikte yasama ile yürütme arasındaki anlaşmazlıklar devam ederse anayasal hakkını kullanabileceğini vurguladı. Bu arada Bişkek'te Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'in istifasını isteyen göstericilerle hükümet yanlıları çatıştı. Polis, en az 6 kişinin yaralandığı çatışmaları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.


LONDRA - Prodi: "Türkiye ile müzakereler devam etmeli"

İtalya Başbakanı Romano Prodi, Türkiye ile yürütülen müzakerelerin devam etmesi gerektiğini söyledi. Türkiye ile yürütülen müzakerelerin "yavaş" gideceğini belirten Prodi, "Ankara ile yürütülen müzakereler çok karmaşık. Acele etmeye çalışırsanız başarısız olursunuz. Ancak müzakereler durdurulmamalı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious