Dünya gündemi - öne çıkanlar 17:30

  • Giriş : 19.11.2006 / 00:00:00

Saat 17:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MOSKOVA - Rusya ve ABD DTÖ üyeliği için ikili
Vietnam'ın başkenti Hanoi'de gerçekleşen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesinde Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği için Rusya ve ABD arasında uzun süredir devam eden müzakerelerin tamamlandığını gösteren ikili anlaşma imzalandı.
HANOİ - Vietnam'daki ekonomik işbirliği zirvesinin gündemini Kuzey Kore işgal etti
Asya Pasifik liderleri Vietnam'da iki gün süren zirvenin sonunda serbest ticaretin teşvik edilmesi ve terörizmle mücadelede işbirliğini benimsedi. Ekonomik işbirliği zirvesinde liderlerin gündemini Kuzey Kore'nin nükleer denemelerinin meşgul etmesi ise dikkat çekti.
KUDÜS - İsrail, BM kararına tepkili
İsrail yönetimi, BM Genel Kurulu'nun Beyt Hanun saldırısı yüzünden kendisini kınaması ve saldırıları durdurmaya çağırmasına tepki gösterdi. Başta Başbakan Ehud Olmert olmak üzere İsrailli bakanlar bugünkü kabine toplantısında BM'yi hedef alan açıklamalarda bulunurlarken, BM'nin İsrail elçisi de kararın alınmasında önemli rol oynayan Fransa'yı eleştirdi.
NUAKŞOT - Moritanya seçimleri - 1 milyon seçmen genel ve yerel seçimler için sandık başına gidiyor
Moritanya'da 2005 yılındaki darbenin ardından halk ilk kez milletvekili ve belediye seçimleri için sandık başına gidiyor. Ülke genelindeki 2 bin oy verme merkezinde kayıtlı 1 milyon seçmen, 95 milletvekili ile 200 belediye temsilcisini seçmek için oy verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious