Dünya Gündemi - Öne Çıkanlar

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

LONDRA - AP raporu öncesi İngiltere, Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdi

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye raporunu görüşmesi öncesinde Ankara'nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğine destek verdi.

VİYANA - Avusturya'daki göçmen karşıtı parti, oy toplamak için Türkiye'yi siyasi malzeme yaptı

Avusturya'da her seçim öncesi göçmenler üzerinden siyaset yapmaya alışan Avusturya Özgürlükçü Partisi şimdi de İslam ve Türkiye'nin AB üyeliği konusunu ağırlıklı olarak kullanarak seçmen toplamaya çalışıyor.

KERKÜK - Kuzey Irak'taki AKP ve CHP milletvekilleri saldırıyla karşılaştı

Bölgede incelemelerde yapmak üzere Irak'ın kuzeyinde bulunan AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ve CHP Tokat Milletvekili Orhan Ziya Diren, bombalı saldırıyla karşılaştı

ROMA - Bardakoğlu, Papa'nın son açıklamalarını olumlu görüyor

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Roma Katolik Kilisesi ruhani lideri Papa 16. Benedict'in Müslüman ülke elçileri ile görüşmesinin Papa'nın sözlerine yönelik tepkiyi azaltmaya yönelik doğru bir adım olduğunu söyledi. Ancak Bardakoğlu, Papa'nın sözlerinin yarattığı zararın düzelmesi için zamanın gerekli olduğunu vurguladı.

MOSKOVA - Rusya İran'a 80 ton nükleer yakıt verecek

Rusya İran'la Buşehir nükleer santralinde kullanılacak hammadde konusunda anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre Rusya 80 ton nükleer yakıtı Mart 2007'de teslim edecek.

WASHINGTON : "İran ve AB, nükleer uzlaşmaya çok yakın"

ABD'de yayınlanan Washington Times gazetesi, ABD'li yetkililere dayandırdığı haberde Javier Solana ve Ali Laricani'nin anlaşmaya çok yakın olduklarını yazdı. Bu anlaşmaya göre İran'ın uranyum zenginleştirmeyi 90 gün durduracağını belirten gazete, böylece diğer AB ülkelerinin de katılımıyla geniş bir görüşme diplomasisinin başlayacağını kaydetti.

TOKYO - Şinzo Abe kabineyi kurdu - Taro Aso yeniden dışişleri bakanı

Japonya'da parlamentonun alt kanadı tarafından başbakanlığa seçilen muhafazakar Şinzo Abe, bakanlar kurulunu oluşturdu. Yeni kabinede, Abe'nin muhafazakar görüşlerinin birçoğunu paylaşan Dışişleri Bakanı Taro Aso koltuğunu korudu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious