Dünya gündemi- öne çıkanlar

  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

Dünya gündeminde öne çıkanlar derlenmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

PARİS - Fransa'da Ermeni tasarısı kabul edildi

Türkiye-Fransa hattında gerileme neden olan sözde Ermeni soykırımını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören yasa teklifi Fransa Meclisi'nde kabul edildi. Tasarı Ermeni iddialarını reddedenlere 1 yıla kada hapis cezası ve 45 bin Euro para cezası verilmesi öngörüyor. Tasarının yasalaşması için Senato ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın onayından geçmesi gerekiyor.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in sözcüsü Krisztina Nagy, "Bu tasarı yasalaşırsa sorunun çözümü için gerekli olan müzakere ve diyalogu engeller." dedi.

Dışişleri Bakanlığı, tasarının kabul edilmesinden sonra "Türkiye ile Fransa ilişkileri bugün ağır bir darbe almıştır" açıklamasını yaptı.

STOCKHOLM - Nobel Edebiyat Ödülü Pamuk'un

İsveç Kraliyet Akademisi 2006 Nobel Edebiyat Ödülü'nü Orhan Pamuk'un kazandığını açıkladı. Nobel ödülünü ilk defa bir Türk aldı. Nobel jürisi, 54 yaşındaki yazar Pamuk'un "kenti İstanbul'un melankolik ruhunu araştırma yolunda, kültürlerin çatışmaları ve birbirleriyle içiçe geçmesinde yeni semboller bulduğunu" belirtti.

AŞKABAT - Halaçoğlu'na Türkmenbaşı'ndan üstün hizmet ödülü

Dünya Türkmenleri İnsanseverlik Birliği Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu'na üstün hizmet ödülü verilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı

GENT - Fatma Pehlivan Gent tarihindeki ilk yabancı kökenli encümen oldu

Brüksel Hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır'ın belediye başkan yardımcılığı görevini üstlenmesinin ardından Türk toplumunu sevindiren diğer bir gelişme de Flaman Bölgesi'ndeki Gent şehrinde yaşandı. İki dönem üst üste federal senatoda görev yapan Fatma Pehlivan, Gent şehrinde encümen olarak atanan ilk yabancı kökenli siyasetçi olma başarısını gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious