Dünya Gündemi - Öne Çıkanlar

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Dünya gündeminde öne çıkanlar derlenmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KERKÜK - Kerkük'te 5 ayrı bomablı saldırı: En az 7 ölü, onlarca yaralı

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük'te düzenlenen eş zamanlı bombalı saldırılarda ilk belirlemelere göre 7 kişi hayatını kaybetti. Başkent Bağdat'ta düzenlenen bombalı saldırıda ise 4 kişi öldü.

MOSKOVA - BM Güvenlik Konseyi Gürcistan'dan sorunlu bölgeden birliklerini çekmesini istedi

BM Güvenlik Konseyi Gürcistan'da bulunan dondurulmuş sorunlu bölgelerle ilgili Rusya'nın hazırladığı önergeyi oybirliği ile kabul etti. Önergede Tiflis'den ayrılıkçı bölge Abhazya'ya yönelik provakatif eylemleri durdurması istenirken, Rus barışgücü birliklerinin ve bölgede bulunan BM gözlemcilerinin süresinin altı ay daha uzatılması kararlaştırıldı

KABİL - Afganistan Dışişleri Bakanı: "Terörle mücadele konusunda Türkiye'den yardım bekliyoruz"

Afganistan Dışişleri Bakanı Rengin Dadfar Spanta, başkent Kabil'de Türkiye'deki temaslarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. İki ülke arasındaki güzel ilişkilerin tarih boyunca karşılıklı anlayış çerçevesinde gerçekleştiğini vurgulayan Spanta, teröre karşı mücadelelerinde Türkiye'nin diplomatik ve manavi desteklerinin çok önemli olacağını ifade etti.

ŞAM - Fransa'nın Ermeni tasarısını kabul etmesi Türk dostu Ermenileri de rahatsız etti

ıÜüFransa meclisinin, sözde Ermeni soykırımının inkârını suç sayan yasa teklifini kabul etmesine en anlamlı tepki Suriye'de yaşayan bir Ermeni'den geldi. Tehcir kanunuyla Kahramanmaraş'tan Suriye'ye göç ettirilen bir ailenin çocuğu olan Ermeni Edward Halladjian, Fransa Meclisinin aldığı kararı siyasi olarak değerlendiriyor. Halladjian, "Bizimle Türk kardeşlerimiz arasında hiçbir sorun yok" diyor.

STOCKHOLM - İsveç hastanelerinde yabancılara ayrımcılık: Türkler şifayı Türkiye'de arıyor

ıÜüİsveç Sağlık Hizmetleri isimli resmi kurumun yaptığı bir araştırmanın; yabancı uyruklu kişilerin sağlık hizmetleri konusunda İsveç kökenlilerle aynı muameleyi görmediği ve aynı kalitede hizmet almadığını ortaya çıkarması ülkede büyük yankı uyandırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious