Dünya Gündemi - Öne Çıkanlar

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Dünya gündeminde öne çıkanlar derlenmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye ile Arap dünyasının bir kısmında dün idrak edilen ramazan bayramı Orta Asya ve Uzak Doğu'daki bazı ülkelerdeki Müslümanlar tarafından bugün kutlanmaya başlandı. Camileri ve meydanları dolduran Müslümanlar bayram namazının ardından hem ülkeleri hem de İslam alemi için dua ettileri.

Çin'in başkenti ve 200 bin Müslüman'ın yaşadığı Pekin'de Niujie camisindeki bayram namazı 60 bin kişilik bir cemaatle kılındı. Namaza bu yılki Nobel Barış Ödülü'nü alan Bangladeşli Muhammed Yunus da iştirak etti. Kırgızistan'ın başkenti Pekin'de 50 bin kişi namazı Lenin Meydanı'nda kıldı. Tacikistan ve Türkmenistan'da da camileri lebalep dolduran Müslümanlar bayram namazını eda etti.

LONDRA - "Bütün insanlar İngilizler kadar tüketse mevcut kaynakların üç katı bile yetmeyecek"

Dünya Doğa Fonu'nun (WWF) 2006 yılı Yaşayan Gezegen Raporu, dünyanın ürettiği kaynakların çok daha fazlasının tüketilmesi nedeniyle 2050 yılında ekosistemin bu yükü taşıyamayacağı uyarısını yaptı. İki yılda bir yayımlanan raporda doğal yaşamın dünya tarihinde eşi görülmemiş bir şekilde tahrip edidiği vurgulandı.

NEWCASTLE - Emre'nin gelişi Türklere bakışı değiştirdi

İngiltere'de çok az sayıda Türk nufusun bulunduğu Newcastle şehrinde kebab dükkanı işleten Hakan Özmen adlı girişimci, Emre Belözoğlu'nun Newcastle United takımına transfer olduktan sonra, İngilizlerin Türklere karşı olan fikirlerinde önemli değişimlerin olduğunu anlattı.

KİEV - Rusya ile Ukrayna gaz fiyatında anlaştı

Rusya'nın Kiev Elçisi Viktor Çernomirdin "Neftogaz Ukrayna" ve "Gazprom" şirketleri arasında Ukrayna'ya Rus doğal gazının bin metre küpü 130 dolardan verilmesi hususunda anlaştı. Ukrayna 2007 yılın itibariyle Rusya'dan bu fiyat üzerinden 55 milyar metreküp doğal gaz alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious