Dünya gündemi- öne çıkanlar

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Saat 15:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar derlenmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

PARİS - Fransa'da göçmenler tekrar harekete geçti

Fransa'da geçtiğimiz yıl sıkıyönetim ile durdurulan göçmen gençler bu yıl tekrar harekete geçti. Göçmenler gece saatlerinde bir otobüsü ateşe verdi. Paris'e yakın bir bölgede de güvenlik gerekçesiyle otobüs seferleri durduruldu.

KOPENHAG - Karikatür krizi - Jyllands-Posten'ın sahipleri beraat etti

Hz. Muhammed'e saldıran karikatürleri yayınlayan Jyllands-Posten gazetesinin sahipleri beraat etti. Danimarka'nın Aarhus bölgesinde görülen davada mahkeme, karikatürlerin saldırı amacı taşımadığı ve Müslümanlara hakaret etmediği hükmüne vardı.

NEW YORK - BM Güvenlik Konseyi'nde Latin Amerika tıkanıklığı yine aşılamadı

BM Güvenlik Konseyi'nde Latin Amerika ve Karayipler bölgesini temsil edecek daimi olmayan üye ülke yine belirlenemedi. BM Genel Kurulu'nda 16 Ekim'de başlayan oylamaların bugün son olarak 41.'si gerçekleştirildi. Ancak Venezüella ve Guatemala birbirlerine yine üstünlük sağlayamayınca yeni oylamaların önümüzdeki hafta Salı gününe ertelenmesi kararlaştırıldı.

KABİL - 60 sivil öldü iddiasına NATO'dan açıklama geldi: "Taliban sivillerin arasına karışıyor"

Afganistan'ın güneyindeki operasyonlara Ramazan bayramında da devam eden NATO'nun bombardımanlarında 60 sivilin öldüğü iddia edildi. NATO'nun Afganistan'daki sivil temsilcisi Mark Laity, "İsyancıların sivilleri canlı kalkan olarak kullanması işimizi çok zorlaştırıyor." dedi.

PEKİN - Çin'e gelen Chirac 14 dev anlaşmaya imza attı

Çin'e resmi bir ziyaret için gelen Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac dev anlaşmalara imza attı. Görüşmeler sonrasında iki ülke arasında havacılık, nükleer ve demiryolu alanlarını da kapsayan 14 işbirliği anlaşması imzalandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious