Dünya Gündemi - Öne Çıkanlar

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

Haber Aktual'de - Saat 15:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkan haber başlıkları.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İSTANBUL - AP Liberal ve Demokrat Birliği Başkanı Watson: "Türkiye'nin üyeliği ve genişlemeye karşı ortamla mücadele etmeliyiz"

Watson, "Türkiye'nin üyeliğine karşı, genişlemeye karşı ortamla mücadele etmeliyiz. Türkiye'nin tek pazara üye olması sadece ekonomilerimizi değil, vatandaşları, kültürleri, uygarlıkları da yaklaştıracak. Eninde sonunda birleşeceğiz" dedi.


NEW YORK - BM'den uluslararası silah ticareti anlaşmasına ilk adım

Birleşmiş Milletler'e Genel Kurul üyesi 139 ülke, dünya genelinde silah ticaretini düzenleyecek uluslararası bir sözleşme hazırlanmasına ve BM'ye bağlı bir komitenin dünya silah ticaretini denetlenmesine onay verdi.


LONDRA - The Guardian: "Irak'ın geleceği için Kerkük anahtar rolde"

İngiliz The Guardian gazetesi, Kerkük'ün Bağdat'ta varolan mezhep çatışmalarından uzak olduğunu ancak petrol açısından zengin olan kentin etnik unsurlar nedeniyle saatli bomba olduğu yorumunda bulundu.


TAHRAN - İran ikinci parti uranyum zenginleştirme işlemini tamamladı

İran ikinci parti uranyum zenginleştime işlemlerine olanak sağlayan santrifüj tüplerine gaz enjekte etme işlemini gerçekleştirdi. Yarı resmî ISNA haber ajansı, adını açıklamadığı bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, işlemin başarıyla tamamlandığını duyurdu.


TOKYO - ABD'den Japonya'ya kritik soru: "Bize yönelen bir füzeyi düşürür müsünüz?"

Amerika Birleşik Devletleri'nin Tokyo Büyükelçisi, Kuzey Kore'nin ABD'ye bir füze göndermesi halinde Japonya'nın bunu düşürüp düşürmeyeceğine karar vermesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious