Dünya gündemi - Öne çıkanlar

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Dünya gündeminde öne çıkanlar derlenmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 1974 Barış Harekatı sırasında başbakan olan ve harekat kararı alınmasında önemli rolü bulunan Türkiye'nin eski başbakanlarından Bülent Ecevit'in ölümünden derin üzüntü duyduğunu belirtti. KKTC'de başbakanlık genelgesine göre, bugün yarıya indirilen bayraklar, Bülent Ecevit'in toprağa verileceği günün mesai saati sonuna kadar yarıda kalacak.

ATİNA - Yunan Medyası: "Ecevit, Kıbrıs'a Türk askerini çıkardı, adayı ikiye böldü"

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in ölüm haberi, Yunan medyasında geniş yer buldu. Haberin dün gece duyurulmasına rağmen ülkenin önde gelen gazeteleri, Ecevit'in ölüm haberini, yaşam öyküsü ve fotoğraflı şekilde genişçe işledi. Yunan basını, Ecevit'in 1974 Barış Harekatı emrini veren kişi olmasını öne çıkardı.

BRÜKSEL : Kürtler, İlerleme Raporu'nda "Kürt sorununun" da yer almasını istiyor

Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetimi, 8 Kasım'da açıklanacak İlerleme Raporu öncesi Avrupa Birliği Komisyonu yetkililerine bir mektup gönderdi. Mektupta Türkiye'nin reformları yerine getirmediği eleştirisi yapılırken, AB'den Kürt sorununun çözümü için inisiyatif alması istendi.

BİŞKEK : Cumhurbaşkanı Bakiyev muhalefetin baskısı sonucu içişleri bakanını azletti

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev, Cumhurbaşkalığı Sarayı'nın önünde toplanan binlerce muhalifin baskısı üzerine İçişleri Bakanı Osmanalı Gurunov'u görevden aldı.

DUŞANBE - BDT gözlemcileri Tacikistan'daki seçimleri 'şeffaf ve demokratik' buluyor

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Parlamentolar Assamblesi Gözlemciler heyeti Tacikistan'daki seçimleri şeffaf ve demokratik olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious