Dünya Gündemi - Öne Çıkanlar

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar derlenmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Duceyl'de 148 Şiiyi öldürmekten suçlu bulunarak idam cezasına çarptırılan Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, 100 binden fazla Kürdü öldürmek suçuyla yargılandığı Enfal davasında yeniden hakim karşısına çıktı.

NEW YORK - ABD kongre seçimlerinde oy verme işlemi başladı

ABD'de Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi ile üst kanadı Senato'nun yenileneceği seçimlerde oy verme işlemi başladı.

BİŞKEK - Bakiyev: "Parlamentoyu dağıtma niyetinde değilim ama gerekirse bu hakkımı kullanırım"

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Bakiyev muhalif milletvekillerinin kendi anayasalarını kabul etmelerinin yasadışı olduğunu vurguladı. Bakiyev, tüm bu olaylara rağmen parlamentoyu dağıtmak niyetinde olmadığını söyledi. Bakiyev, bununla birlikte yasama ile yürütme arasındaki anlaşmazlıklar devam ederse anayasal hakkını kullanabileceğini vurguladı. Bu arada Bişkek'te Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'in istifasını isteyen göstericilerle hükümet yanlıları çatıştı. Polis, en az 6 kişinin yaralandığı çatışmaları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

DUŞANBE - Tacikistan seçimleri - AGİT seçimlerde usulsüzlükler olduğunu iddia etti

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Tacikistan'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde gerçek bir rekabet yaşanmadığını ve seçim sürecinde bir dizi usulsüzlükler yaşandığını öne sürdü.

LONDRA - Prodi: "Türkiye ile müzakereler devam etmeli"

İtalya Başbakanı Romano Prodi, Türkiye ile yürütülen müzakerelerin devam etmesi gerektiğini söyledi. Türkiye ile yürütülen müzakerelerin "yavaş" gideceğini belirten Prodi, "Ankara ile yürütülen müzakereler çok karmaşık. Acele etmeye çalışırsanız başarısız olursunuz. Ancak müzakereler durdurulmamalı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious