Dünya Gündemi - Öne Çıkanlar

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Saat 15:00 itibarı ile dünya gündeminde öne çıkan haberler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ANKARA - Dışişleri Sözcüsü Namık Tan: "Kıbrıs, AB'ye katılım sürecine karşı kullanılmamalı"

Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Namık Tan, Kıbrıs konusunun Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine karşı kullanılmaması gerektiğini söyledi. Tan, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın tutumunu yapıcı olarak değerlendirdiklerini ve Finlandiya'nın girişimlerine katkı sağlamak istediklerini ifade etti.


İSTANBUL - İngiliz basını İlerleme Raporu'nu sayfalarına taşıdı

AB'nin Türkiye hakkında hazırladığı ve Kıbrıs konusunda uyarılarda bulunulan İlerleme Raporu, İngiliz basınında da geniş yer buldu. The Guardian gazetesi, AB'nin Türkiye'ye bir ay süre verdiğini yazdı. Independent gazetesi, Türkiye'nin raporla insan hakları ve yolsuzluk konusunda uyarıldığını ve AB'ye üye olmak istiyorsa Kıbrıs konusunda taviz vermesi gerektiğinin anlatıldığını vurguladı. Times iseAB'nin raporu bir ültimatom olarak değerlendirerek bunun Türkiye'nin AB'ye üyelik umutlarını sona erdirebileceği yorumunda bulundu.


PARİS - Fransız güçleri Lübnan'da İsrail uçaklarına ateş açmaktan son anda vazgeçmiş

Fransa Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie, Fransız güçlerinin geçen hafta Lübnan hava sahasındaki İsrail uçaklarını vurmaktan son anda vazgeçtiğini söyledi. İsrail savaş uçaklarının saldırı pozisyonu aldığını ifade eden Alliot Marie, "Askerlerimiz meşru müdafaa kapsamında ateş etmek durumunda bırakıldı. Felaket son anda önlendi" dedi.


KUDÜS - Beyt Hanun saldırısı İsrail'i ikiye böldü

İsrail'in dün Beyt Hanun'da aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 18 kişiyi öldürmesi İsrail'i ikiye böldü. Gazeteler sayfalarında "pişmanlık ve şikayet" içeren fotoğraflara yer verirken, bazı eleştirmenler ve yorumcular olaylar karşısında "ulusal bir vicdan muhasebesi" yapılması gerektiğini savundu. Bazıları ise saldırıların, İsrail'e roket fırlatan Filistinlilerin "ödedikleri bedel" olduğu görüşünde.


BİŞKEK - Kırgızistan parlamenter sisteme geçen ilk BDT üyesi ülke oldu

Kırgızistan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri içinde "başkanlık" sisteminden "parlamenter" sisteme geçen ilk devlet oldu. 2 Kasım'da ülkede başlayan iktidar karşıtı gösteriler sonrasında "anayasal reform" çalışmaları çerçevesinde muhalefetin baskısı sonucu anayasada değişikliğe giden Kırgızistan parlamentosu, parlamenter sisteme ilk adımını attı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious