Dünya gündemi - öne çıkanlar

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Saat 17:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar derlenmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Katolik Kilisesi Ruhani lideri Papa 16. Benedict'in Türkiye'ye 28 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında yapacağı ziyaretin ayrıntıları belli oldu. Papa Ankara, İstanbul, Efes ve İzmir'i ziyaret edecek.

NEW YORK - Amerikalı komutanlar teröre karşı savaş stratejisini gözden geçiriyor

Amerikan The New York Times gazetesi, Budh yönetiminin teröre karşı savaş kampanyası kapsamında Irak ve diğer bölgelerde izlenen askerî stratejiyi yeni baştan ele almaya başladıklarını yazdı. Başkan George Bush da haftalık olağan radyo konuşmasında yeni çok eleştirildiği Irak savaşındaki stratejide değişimi hedeflediğinin sinyalini verdi.

RAMALLAH - Abbas: Ulusal birlik hükümeti yolunda büyük aşama kaydettik

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ulusal birlik hükümetinin ay sonuna kadar kurulabileceğini söyledi. Selefi Yaser Arafat'ın ölmünün ikinci yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen anma programında konuşan Mahmud Abbas, "Halkımıza mutlu haberler duyurmak istiyorum. Ambargoyu kaldırabilecek bir ulusal birlik hükümeti yolunda büyük aşama kaydettik" dedi.

BEYRUT - Lübnan'da siyasî kriz aşılamadı

İsrail saldırıları sırasında gösterdiği direnişle Lübnan halkı ile Arap ve İslam alemi üzerinde prestij kazanan Şii Hizbullah örgütü, bu avantajı siyasî güce dönüştürmek istiyor. İran ve Suriye'nin desteklediği örgüt hükümetteki ağırlığının veto yetkisine sahip olacak şekilde artırılmasını talep ettiği görüşmeler bugün başarısızlıkla sonuçlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious